Úvod ZO ZAHRANIČIA Medvedev: Rusko môže ako odvetu za sabotáž na plynovodoch Nord Stream zničiť...

Medvedev: Rusko môže ako odvetu za sabotáž na plynovodoch Nord Stream zničiť podmorské káble nepriateľov

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev navrhol zničenie podmorských komunikačných káblov nepriateľov Ruska ako možnú odvetu za zničenie plynovodov Nord Stream.

„Ak vychádzame z dokázanej účasti západných krajín na výbuchoch plynovodov Nord Stream, tak nám nezostali nijaké, ani len morálne obmedzenia na zničenie komunikačných káblov našich nepriateľov na dne oceánu,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti.

Podvodné káble križujúce svetové oceány sa stali dôležitými tepnami komunikácie. Pre svoj význam sa stali predmetom rastúceho geopolitického súťaženia medzi Ruskom a Čínou na jednej strane a Spojenými štátmi a ich západnými spojencami na strane druhej.

K náhlemu poklesu tlaku v plynovodoch Nord Stream prišlo vlani 26. septembra. Seizmológovia v tom čase pri nich explózie zaznamenali, ktoré boli podľa západných vyšetrovateľov udalosti dôsledkom sabotáže. Moskva žiada medzinárodné vyšetrovanie zničenia plynovodov na dne Baltského mora, pričom zo sabotáže obviňuje Západ, predovšetkým USA.