Úvod Spoločnosť Medzi haváriami lietadiel Boeing Ethiopian Airlines a Lion Air sú podobnosti

Medzi haváriami lietadiel Boeing Ethiopian Airlines a Lion Air sú podobnosti

Foto: archív

Predbežné informácie zo zapisovača letových údajov Boeingu 737 Max 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré sa zrútilo minulý týždeň pri Addis Abebe, ukazujú podobnosti s tragickou nehodou rovnakého typu lietadla spoločnosti Lion Air vlani v Indonézii.

Oznámila to etiópska ministerka dopravy Dagmawit Mogesová. Ako uviedla, zapisovač letových údajov a hlasový záznamník našli v troskách stroja v dobrom stave, čo umožnilo získať takmer všetky dáta. Informácie, ktoré vyšetrovatelia zo zapisovača zatiaľ získali, naznačujú jasné podobnosti medzi oboma haváriami, uviedla ministerka.

Obe zariadenia analyzuje francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilného letectva v Paríži. Správu s detailnými nálezmi plánuje etiópska vláda zverejniť do mesiaca, uviedla Moges. Americký Federálny letecký úrad už skôr uviedol, že dáta zo satelitov ukázali, že pohyby letu ET302 boli podobné pohybom letu 610 spoločnosti Lion Air, ktorý sa zrútil pri Indonézii v októbri a pri ktorom zomrelo 189 ľudí.

Obe lietadlá leteli s nepravidelnými zmenami nadmorskej výšky, čo by mohlo naznačovať, že obaja piloti mali problémy s kontrolou stroja. Krátko po vzlietnutí sa obe posádky usilovali vrátiť na letisko, ale lietadlá havarovali. Existuje podozrenie, že k haváriám mohli prispieť chybné senzory a softvér.

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines havaroval 10. marca ráno krátko po štarte zhruba 50 kilometrov južne od Addis Abeby. Zomrelo všetkých 157 osôb na palube, medzi nimi štyria Slováci. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Spoločnosť Boeing po tragickej havárii odporučila celosvetové zastavenie prevádzky strojov typu 737 Max.