Úvod ZO ZAHRANIČIA Medzi pozvanými na Trumpom avizovaný samit G7 chýba Čína

Medzi pozvanými na Trumpom avizovaný samit G7 chýba Čína

Foto: archív

Rusko rozhodne o svojej účasti na samite G7 až po objasnení detailov tejto iniciatívy, s ktorou prišiel americký prezident Donald Trump. Vyhlásil to Konstantin Kosačev, predseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu.

„Rusko je vždy pripravené na dialóg v akejkoľvek podobe, ale za podmienok rovnosti účastníkov a predovšetkým rovnakých príležitostí ovplyvňovať prijímané rozhodnutia,“ uviedol Kosačev pre Interfax. Dodal, že Moskva sa nemôže uspokojiť s rolou diváka na samite G7.

Kosačev zároveň považuje za dôležité, že Trump uznal tento formát skupiny G7 za zastaraný. „Toto je zrejmé už dlho – G sedmička sa stala nástrojom na demonštrovanie jednoty západného sveta, ale prestala vytvárať nové riešenia,“ vyhlásil Kosačev, ktorý zároveň pripomenul, že Rusko na tento aspekt v minulých rokoch opakovane upozorňovalo.

Upozornil však, že v zozname pozvaných na Trumpom navrhovaný samit chýba Čína. Ruský senátor pritom poukázal na to, že Čína a niekoľko ďalších krajín „sa aktívne a plodne podieľajú na činnostiach oveľa účinnejšieho mechanizmu G20“. „Ak je iniciatíva amerického prezidenta zameraná na zjednotenie niektorých krajín proti iným, potom to nemôže byť prijateľné.“

Trump oznámil, že odloží júnový samit skupiny G7 až na jeseň a pozve naň aj ďalšie krajiny, keďže toto zoskupenie združujúce ekonomicky najvyspelejšie štáty už podľa neho neodráža skutočnú situáciu vo svete.

Konkrétne spomenul Rusko, Južnú Kóreu, Indiu a Austráliu. Stretnutie lídrov Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Japonska, Talianska a USA sa malo pôvodne konať koncom júna v Camp Davide v americkom štáte Maryland.