Úvod Politika Medzinárodný súdny dvor: Časť sankcií proti Iránu musí byť odvolaná

Medzinárodný súdny dvor: Časť sankcií proti Iránu musí byť odvolaná

Foto: archív

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) rozhodol, že Spojené štáty musia zrušiť časť protiiránských sankcií, ktoré ovplyvňujú humanitárny dovoz a služby spojené s bezpečnosťou iránskeho civilného letectva. Washington tento rok zaviedol proti Iránu nové sankcie potom, čo vypovedal medzinárodnú jadrovú dohodu s Teheránom z roku 2015.

Iránci sa v dohode zaviazali obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie s ním spojených sankcií. Americký prezident Donald Trump však dokument kritizoval okrem iného s argumentom, že sa nevzťahuje na iránsky program balistických rakiet.

Irán sa na ICJ obrátil v júli s odôvodnením, že USA rozhodnutím obnoviť sankcie porušili medzinárodné záväzky, najmä iránsko-americkú zmluvu o priateľstve z roku 1955. Pakt obe krajiny uzavreli dlho pred iránskou islamskou revolúciou, ktorá popretŕhala ich väzby. USA a Irán neudržujú diplomatické vzťahy od roku 1980.

V predbežnom rozhodnutí ICJ, ktorý je orgánom OSN, sa uvádza, že Washington musí odstrániť akékoľvek prekážky, plynúce zo znovuzavedenia amerických sankcií, brániacich vyvážať do Iránu „lieky a lekárske zariadenia, jedlo a poľnohospodárske komodity a náhradné diely a vybavenie potrebné na zaistenie bezpečnosti civilného letectva“. O tom, ako budú prekážky odstránené, môže Washington rozhodnúť sám.

Rozhodnutie súdu je právne záväzné, či sa ním však Biely dom bude riadiť, zatiaľ nie je jasné. Podľa agentúry AP možno očakávať, že pri ďalšom vypočutí Spojené štáty spochybnia jurisdikciu ICJ a zopakujú, že súd by nemal hovoriť do záležitostí národnej bezpečnosti.