Úvod Politika Merkelová a Orbán sa nezhodli v otázke migrácie

Merkelová a Orbán sa nezhodli v otázke migrácie

Foto: archív

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nezhodla s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v otázke migrácie, ale obaja uviedli, že sú ochotní ďalej rokovať. Informovala o tom agentúra AP. Merkelová povedala na spoločnej tlačovej konferencii v Berlíne, že chce chrániť európsku „hummánnosť“, čo sa týka spôsobu zaobchádzania s migrantmi, a „to je zrejme to, čo nás rozdeľuje“.

Orbán reagoval, že postoj Maďarska sa nezmenil, odkedy uzavrelo svoje hranice pred migrantmi počas ich prílevu v roku 2015. Uviedol, že jeho vláda zvažuje umiestniť osemtisíc strážcov na hranice krajiny a prejaviť tak „celkom dobrú solidaritu“ s členmi Európskej únie.

Merkelová súhlasila, že ochrana európskych vonkajších hraníc je „dôležitá a oprávnená“, krajiny EÚ by však mali podľa nej prijať nejakých migrantov, čo Maďarsko odmieta. Orbán po rokovaní s nemeckým spolkovým ministrom vnútra Horstom Seehoferom vyhlásil, že Maďarsko nemôže a ani nechce prijať nikoho, avšak je pripravené kedykoľvek pomôcť pri vracaní ilegálnych prisťahovalcov do Grécka.