Úvod Politika Merkelová čelila v Drážďanoch stovkám demonštrantov

Merkelová čelila v Drážďanoch stovkám demonštrantov

Foto: archív

Stovky demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred luteránskym kostolom Frauenkirche v saskej metropole Drážďany, aby tam pri príležitosti 26. výročia zjednotenia Nemecka protestovali proti utečeneckej politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Merkelová do Drážďan vycestovala spoločne s nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom a ministrom vnútra Thomasom de Maizierom na oslavy Dňa nemeckej jednoty, štátneho sviatku pripomínajúceho zjednotenie Nemecka v roku 1990.

Pred bohoslužbou vo Frauenkirche sa politici stretli so stovkami nahnevaných demonštrantov, pokrikujúcimi heslá ako „Zradkyňa ľudu!“ či „Merkelová musí odísť!“ Podobnému skandovaniu boli vystavení aj pri odchode z kostola. Práve Drážďany, metropola spolkovej krajiny Sasko, sú jedným z miest, v ktorých prebehli v roku 1989 pokojné protesty vedúce k pádu Berlínskeho múru.

V rovnakom meste sa však v decembri 2014 zrodilo aj pravicovo-populistické a nacionalistické hnutie Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida), na ktorého pravidelných demonštráciách zúčastňujú tisíce ľudí. Niekoľko tisícok stúpencov tohto hnutia sa zhromaždilo aj pred drážďanskou hlavnou železničnou stanicou a žiadalo Merkelovej demisiu.

V Drážďanoch bola v súvislosti s trojdňovými oslavami Dňa nemeckej jednoty posilnená bezpečnosť. Do ulíc bolo nasadených približne 2 600 policajtov, uviedla agentúra Reuters a pripomenula, že v meste len minulý týždeň vybuchli dve podomácky vyrobené bombové nálože. Terčom jedného z útokov bola mešita, druhá nálož explodovala v blízkosti medzinárodného kongresového centra.

Demonštrácia proti imigračnej politike Merkelovej v Drážďanoch: