Úvod Politika Merkelová chce vyriešiť jadrovú krízu s Kimom podľa iránskeho vzoru

Merkelová chce vyriešiť jadrovú krízu s Kimom podľa iránskeho vzoru

Foto: archív

Nemecká kancelárka Angela Merkelová naznačila, že by sa so Severnou Kóreou mohla uzavrieť podobná dohoda o skončení jadrového programu ako pred dvoma rokmi s Iránom. V rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung povedala, že by bola pripravená zúčastniť sa na diplomatickej iniciatíve s cieľom zastaviť severokórejský jadrový a raketový program.

Irán obmedzil svoj jadrový program výmenou za zrušenie ekonomických sankcií v rámci dohody, ktorú v roku 2015 podpísal s USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom. Podľa Merkelovej bola dohoda výsledkom dlhého a trpezlivého diplomatického úsilia, ktoré nakoniec prinieslo svoje ovocie.

„Dokázala by som si predstaviť, že by takýto formát bol použitý na skončenie konfliktu so Severnou Kóreou,“ oznámila s tým, že by Európa a najmä Nemecko malo byť pripravené zohrať v tom aktívnu úlohu. Nové preteky v zbrojení, ktoré v regióne teraz vypukli, nie sú podľa nej v záujme nikoho.

Pred zhruba desiatimi rokmi sa podobné šesťstranné rozhovory o severokórejskom jadrovom programe a raketových testoch už viedli a skončili sa fiaskom. Na rokovaniach sa okrem oboch Kóreí zúčastnili aj Spojené štáty, Čína, Rusko a Japonsko. Stroskotali však v roku 2008, keď ich Pchjongjang označil za zbytočné. Oznámil, že z nich odstupuje, zastavil spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a vykázal jej inšpektorov z krajiny.

Foto: archív
Foto: archív