Úvod ZO ZAHRANIČIA Merkelová: Irán nesmie mať jadrovú zbraň, preto s ním musíme rokovať

Merkelová: Irán nesmie mať jadrovú zbraň, preto s ním musíme rokovať

Foto: archív

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila nečakané rokovania šéfa iránskej diplomacie Mohammada Džaváda Zarífa s predstaviteľmi Francúzska v dejisku samitu krajín G7 za paralelné podujatie. Šéfka nemeckého kabinetu zároveň zdôraznila užitočnosť týchto rokovaní. Informovala o tom agentúra AP.

Merkelová na margo Zarífovho príchodu uviedla, že ide o „paralelné podujatie, ktoré sa koná na tom istom mieste, avšak nie je súčasťou samitu G7“. Zároveň sa podľa jej slov „uvidí, či okamžité odkomunikovanie včerajších rozhovorov (G7) vytvorí priestor pre ďalšie možnosti, ako komunikovať, prípadne rokovať s Iránom“.

Nemecká kancelárka tiež zdôraznila, že všetci lídri krajín G7 sa zhodujú na tom, že Irán nesmie mať jadrovú zbraň, pričom cestou ako tento cieľ dosiahnuť, má byť diplomacia. Iránsky minister zahraničných vecí priletel nečakane do francúzskeho prímorského letoviska Biarritz, kde sa práve koná samit krajín G7.

Podľa slov nemenovaného francúzskeho predstaviteľa, pozvalo do Biarritzu Zarífa Francúzsko s cieľom zmierniť napätie okolo iránskeho jadrového programu. Rozhodnutie pozvať do dejiska samitu G7 šéfa iránskej diplomacie, padlo podľa vyjadrenia francúzskeho predstaviteľa po tom, ako sa lídri zúčastnených krajín stretli na spoločnej večeri.

Zdroj pre AP taktiež potvrdil, že Zaríf sa nestretne s americkou delegáciou, pričom však zdôraznil, že Paríž v tomto smere koná „s vedomím Spojených štátov, ako aj európskych partnerov“.