Úvod Politika Merkelová: Islam patrí k Nemecku

Merkelová: Islam patrí k Nemecku

Foto: archív

Islam podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej patrí k Nemecku. Počas predvolebnej diskusie s Martinom Schulzom bola totiž konfrontovaná so štatistikou, podľa ktorej si dve tretiny Nemcov myslia, že toto náboženstvo nemá v ich krajine miesto.

Hoci skeptickému postoju obyvateľov vraj rozumie, keďže sú v mene islamu páchané teroristické útoky, v Nemecku žije štyri a pol milióna moslimov, takže islam ku krajine podľa nej jednoducho patrí. Berlín však nebude trpieť moslimských imámov, ktorí vedú k nenávisti. „Imámovia šíriaci nenávisť v našej krajine nemajú čo hľadať,“ súhlasil jej oponent Schulz. Podľa neho je len výrazná menšina moslimov radikálna.

Merkelová neprestala obhajovať svoju migračnú politiku z krízového roku 2015. Išlo podľa nej o veľmi dramatickú situáciu, v ktorej bolo správne utečencom pomôcť otvorením hraníc. Nedokázala si predstaviť, že by sa Nemecko na hraniciach pokúšalo tisíce utečencov zastaviť vodnými delami.

Foto: archív
Foto: archív

Schulz s postupom Merkelovej z väčšej časti súhlasil, ale podľa neho mala dopredu informovať svojich európskych kolegov. Integrácia milióna utečencov, ktorí prišli do Nemecka v rokoch 2015 a 2016, môže byť podľa neho úloha pre celú generáciou. Podobne to vidí aj šéfka nemeckej vlády: „Máme integračné problémy.“ Pripustila aj chyby nemeckej vlády v migračnej politike. Vidí ich predovšetkým v tom, že sa Berlín v minulosti viac nevenoval utečeneckej situácii v mimoeurópskych krajinách.

Ak by sa sociálny demokrat Martin Schulz stal budúcim nemeckým kancelárom, zrušil by prístupové rozhovory medzi EÚ a Tureckom. Jeho súperka pripustila, že si nevie predstaviť, že by sa Turecko niekedy mohlo stať členskou krajinou Európskej únie. Obhajovala však uzavretie kontroverzne vnímanej migračnej dohody medzi EÚ a Tureckom. Podľa nej to bol „absolútne správny“ krok.

Merkelová je za uzavretie fondov, ktoré Ankara čerpá v súvislosti s prípravou na vstup do EÚ. Je za zastavenie prístupových rozhovorov, ale najskôr je potrebná zhoda všetkých členov únie. Zároveň zdôraznila, že nebude tolerovať nijaký nátlak, ktorý by Ankara chcela vyvíjať tlak na Turkov žijúcich v Nemecku.

Foto: archív
Foto: archív