Merkelová mení názor na utečenecké kvóty

  Foto: archív

  Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa magazínu Spiegel spätne vidí rozhodnutie o kvótach na prerozdeľovanie utečencov v rámci Európskej únie kriticky. Jeho presadenie napriek odporu niekoľkých krajín, medzi ktorými bolo aj Slovensko, podľa nej neupokojilo situáciu v Európe.

  Kvóty na prerozdeľovanie utečencov sa stali predmetom dlhodobého sváru v EÚ. Rozhodli o nich v septembri 2015 ministri vnútra členských krajín, aj keď návrh na jednorazové rozdelenie 120-tisíc žiadateľov o azyl, nachádzajúcich sa v Taliansku a Grécku, nebol schválený jednomyseľne. Proti sa postavilo Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko, zdržalo sa Fínsko.

  Šéfka nemeckej vlády kvóty dlhodobo presadzovala, dnes však vtedajšie rozhodnutie vníma ako neúspech. Kresťanskodemokratickým politikom na uzavretom zasadnutí v Mníchove povedala, že presadenie kvót väčšinovým hlasovaním neprispelo k zmieru v Európe.

  Foto: archív

  Merkelová sa zároveň vyslovila za rozvíjanie systému takzvanej flexibilnej solidarity v migračnej politike. S týmto pojmom pritom prišli krajiny Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko. Flexibilná solidarita by podľa nich mala rozhodovanie o konkrétnych príspevkoch v migračnej politike nechať na jednotlivých štátoch. Znamenala by aj to, že krajiny, ktoré nechcú prijímať utečencov, by tak robiť nemuseli. Zasa by však mohli výraznejšie prispievať napríklad finančne.

  Nie je však isté, či takýto systém vznikne v blízkom čase. Český premiér Andrej Babiš odmieta, aby krajiny, ktoré nechcú prijímať utečencov, túto neochotu kompenzovali finančne. „My to nechceme kompenzovať, prečo by sme to kompenzovali príspevkom?“ vyhlásil.