Úvod Politika Merkelová plánuje stretnutie o migrácii s vybranými krajinami EÚ

Merkelová plánuje stretnutie o migrácii s vybranými krajinami EÚ

Foto: archív

Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje usporiadať špeciálne stretnutie s niekoľkými ďalšími členskými štátmi EÚ, ktoré, podobne ako Nemecko, zasiahla migračná kríza. Podľa denníka Bild by sa toto stretnutie mohlo uskutočniť pred plánovaným pravidelným samitom EÚ, ktorý je naplánovaný na 28. a 29. júna. Merkelová chce diskutovať o možných riešeniach migračnej otázky s Gréckom, Talianskom a Rakúskom, cituje vládne zdroje z krajín EÚ nemecký denník.

„Zatiaľ sa o ničom nerozhodlo – sme vo fáze plánovania,“ povedal pre denník zdroj z talianskej vládny, ktorý dodal, že zatiaľ nie je jasné, kedy by sa tento špeciálny samit mohol konať. Taktiež nie je jasné, či sa stretnutia zúčastní i Španielsko a krajiny z balkánskeho regiónu.

Merkelová sa k tomuto kroku uchyľuje po tom, ako sa dostala do sporu so svojím ministrom vnútra Horstom Seehoferom, ktorý chce pritvrdiť postoj Nemecka v oblasti migrácie a sprísniť kontroly na hraniciach. Nemecká kancelárka v súčasnosti uprednostňuje spoločný európsky postup riešenia migračnej krízy pred jednostranným postupom.

Seehofer a ďalší predstavitelia Kresťanskosociálnej únie Merkelovej pohrozili, že ak sa nerozhodne pre ich líniu postupu na národnej úrovni, minister hoci aj bez jej súhlasu a súhlasu vládneho kabinetu rozhodne v rámci svojich právomocí – čo je z právneho hľadiska možné – o vracaní istej časti migrantov z hraníc.