Úvod Politika Merkelová plánuje vyhostiť antisemitských migrantov

Merkelová plánuje vyhostiť antisemitských migrantov

Foto: archív

Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a sesterská CSU požadujú, aby boli z Nemecka vyhostení migranti propagujúci antisemitizmus. Informoval o tom denník Die Welt.

„Kto odmieta židovský život v Nemecku, alebo spochybňuje právo Izraela na existenciu, pre toho nesmie byť v našej krajine miesto,“ uvádza sa v návrhu zákona, ktorý CDU/CSU chcú predložiť v Spolkovom sneme do 27. januára, na ktorý pripadá Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Konzervatívna únia chce presadiť väčší tlak spolkovej vlády na vlády jednotlivých spolkových krajín, aby okamžite vyhostili tých cudzincov, ktorí navádzajú k antisemitizmu.

„Musíme rozhodne zakročiť proti antisemitizmu u migrantov s arabskými koreňmi a z afrických krajín,“ povedal denníku Die Welt Stephan Harbarth z CDU. Proti importovanému antisemitizmu musia byť nasadené preventívne aj „všetky represívne prostriedky vrátane možnosti vyhostenie“, dodal.

Týždenník Der Spiegel na svojich internetových stránkach pripomína, že diskusiu na tému antisemitizmu migrantov naštartovali demonštrácie v Berlíne proti rozhodnutiu amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Pred Brandenburskou bránou demonštranti zapálili vlajku s Dávidovou hviezdou.

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas po protestoch vyhlásil, že antisemitizmus je „útokom na všetkých” a že mu „nesmie byť umožnené získať opäť priestor“ v spoločnosti. OSN aj Európska únia pritom považujú východný Jeruzalem za Izraelom v súlade s medzinárodným právom za nezákonne obsadené územie.

Židovské organizácie pôsobiace v Nemecku však poukazujú na to, že antisemitské výroky a slovné útoky pribúdali už pred rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a že čoraz častejšie za nimi stoja prisťahovalci s arabskými koreňmi.

Foto: archív