Úvod ZO ZAHRANIČIA Merkelová považuje sankcie USA v súvislosti so Severným prúdom 2 za nesprávne

Merkelová považuje sankcie USA v súvislosti so Severným prúdom 2 za nesprávne

Foto: archív

Nedávne stretnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve v súvislosti s napätím na Blízkom východe i v iných oblastiach sveta hodnotia obidve krajiny veľmi pozitívne. Stretnutie pokrývalo viaceré témy vrátane konfliktov v Líbyi a Sýrii, ako aj vojnu na Ukrajine s proruskými separatistami. Merkelová Rusko naposledy navštívila v máji 2018, keď sa lídri stretli v Putinovej rezidencii pri Čiernom mori.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý Merkelovú na stretnutí sprevádzal, povedal, že hlavným dôvodom stretnutia bola eskalujúca kríza v Líbyi, v ktorej Berlín zohráva úlohu mediátora. „Zapájame Európu a tých aktérov, ktorí tam majú vplyv, a na to potrebujeme Rusko,“ povedal Maas pre nemeckú televíziu NTV.

Ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí s Angelou Merkelovou vyhlásil, že verí tomu, že práce na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 budú skončené začiatkom budúceho roka a plynovod začne fungovať.

Merkelová potvrdila, že plynovod by sa mal dokončiť, keďže jeho výstavbu právne schválila EÚ. Sankcie Spojených štátov, ktoré uvalili v decembri na spoločnosti, podieľajúce sa na výstavbe tohto plynovodu, považuje za nesprávne. Projekt je podľa nej „správny, v prvom rade hospodársky, a nie politický“.

Putin chce podporiť mierovú konferenciu v Berlíne týkajúcu sa situácie v Líbye. „Niektoré veci si ešte vyžadujú prípravné práce, ale bol by to dobrý krok správnym smerom,“ povedal šéf Kremľa a upozornil na to, že ešte je to potrebné dohodnúť aj s líbyjskou stranou. Merkelová dúfa, že ruské snahy o dosiahnutie prímeria v Líbyi budú úspešné.

Obaja lídri sa na stretnutí zhodli aj na potrebe zachovať jadrovú dohodu s Iránom. Zároveň varovali pred otvoreným konfliktom medzi Spojenými štátmi a Iránom. Vojna by bola „katastrofou pre Blízky východ a pre celý svet, humanitárnou, ako aj hospodárskou z hľadiska zásobovania sveta energiou“, uviedol Putin. Merkelová povedala, že priznanie Iránu, že v Teheráne omylom zostrelilo ukrajinské lietadlo, predstavuje dôležitý krok a vyzvala na úplné vyšetrenie tejto udalosti.