Úvod Politika Merkelová priznáva chybu v migračnej politike

Merkelová priznáva chybu v migračnej politike

Angela Merkelová. (Foto: archív)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas návštevy Chemnitzu uznala, že jej vláda urobila chybu v migračnej politike. Ale inú, než jej vyčítajú kritici. Stále neľutuje prijatie množstva migrantov bez dokladov do krajiny. Chybu podľa nej urobila len tým, že sa skôr nezaujímala o situáciu v krajinách, z ktorých utečenci prichádzajú. Ľutuje vraj aj to, že sa nedarí dosiahnuť pokrok v uznávaní niektorých krajín ich pôvodu za bezpečné. To by uľahčilo deportácie odmietnutých žiadateľov o azyl.

Kritici vláde pritom vyčítajú, že vôbec dovolila, aby do Nemecka od roku 2015 prišlo vyše milióna migrantov bez jasnej totožnosti. Protiimigračná Alternatíva pre Nemecko chce za to dokonca Angelu Merkelovú súdiť. Podľa šéfky poslancov AfD Alice Weidelovej porušila kancelárka počas migračnej krízy nemecké aj európske právo.

Chemnitz navštívila kancelárka po prvý raz od demonštrácií, ktoré v meste na prelome augusta a septembra vyvolala smrť tridsaťpäťročného Nemca. Z jeho zabitia sú podozriví traja žiadatelia o azyl z Iraku a Sýrie. Merkelová pred návštevou čelila kritike, že do saského mesta prišla neskoro. Kancelárka priznala, že dlho zvažovala vhodný čas na návštevu mesta, a to aj vzhľadom na to, ako jej osobnosť polarizuje spoločnosť.

Foto: archív