Úvod Politika Merkelová sa nevzdáva plánu na prerozdelenie utečencov

Merkelová sa nevzdáva plánu na prerozdelenie utečencov

Foto: archív

Na blížiacom sa samite EÚ má Angela Merkelová predstaviť svoj plán riešenia utečeneckej krízy. Jej návrh predpokladá, že sem každý rok príde 200- až 300-tisíc migrantov, ktorí sa potom rozdelia medzi členské krajiny, pričom by sa malo prihliadať na veľkosť a ekonomickú situáciu jednotlivých štátov.

Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel sú však mnohí členovia únie proti tomuto návrhu. Otázne je aj to, či je tento plán vôbec reálny a ako by mal prispieť k riešeniu krízy, ak sa nepodarí zastaviť, alebo aspoň výrazne obmedziť prílev utečencov.

Kto dal nemeckej kancelárke mandát na to, aby hovorila za celú EÚ a navyše jej vnucovala svoju predstavu riešenia? Únia má sedem orgánov, z ktorých sú najdôležitejšie Európsky parlament, Európska rada a Európska komisia. Predseda parlamentu je Martin Schulz, predseda Európskej rady Donald Tusk a Európskej komisii šéfuje Jean-Claude Juncker.

Je pravda, že sú tieto orgány neschopné akokoľvek prispieť k riešeniu utečeneckej krízy, ich predstavitelia však majú právo vystupovať za celú EÚ. Angela Merkelová sa nikde nespomína. Kto jej teda dal mandát nútiť ostatné členské krajiny, aby sa podriaďovali jej predstavám o riešení situácie?

Ak je EÚ naozaj demokratická inštitúcia, tak by hlas nemeckej kancelárky nemal mať väčšiu váhu ako napríklad hlas maďarského premiéra Orbána či kohokoľvek iného. Načo platíme 751 poslancov a predsedov rôznych orgánov, keď za celú úniu hovorí a koná len Angela Merkelová?

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

  1. je na škodu, že utečenci nemali pri svojich hraniciach dajaké boaté muslimské štáty,ktoré by cih v rácmi viery prichýlilo…

Comments are closed.