Úvod Politika Merkelová so Schulzom sa dohodli na koalícii

Merkelová so Schulzom sa dohodli na koalícii

Foto: archív

Kresťanskodemokratická únia Nemecka/Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CDU/CSU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a sociálni demokrati Martina Schulza sa dohodli na novej koalícii. Informovala o tom tlačová agentúra DPA citujúc nemenovaných straníkov, podľa ktorých strany vyriešili posledné problematické otázky vrátane rozdelenia ministerstiev. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) bude mať rezorty zahraničia, práce a financií. Strany sa dohodli po 24-hodinovom kole rokovaní.

Novú dohodu musia ešte v rámci hlasovania schváliť Sociálni demokrati, čo bude trvať niekoľko týždňov, píše tlačová agentúra AP. Mnohí členovia sú po zlom výsledku zo septembrových parlamentných volieb skeptickí k ďalšej koalícii s konzervatívcami, s ktorými boli vo „veľkej koalícii“ už v predošlom období.

Ak by sa strany nedohodli alebo by členovia SPD zamietli dohodu, jedinými ďalšími možnosťami by zostali menšinová vláda alebo nové voľby. Merkelová sa pôvodne pokúšala zložiť vládu so Zelenými a Slobodnou demokratickou stranou (FDP) Christiana Lindnera, ich snahy však v novembri skrachovali. S rokovaniami o zložení vlády následne súhlasili Sociálni demokrati, ktorí sa však pôvodne už na koalícii s CDU/CSU odmietli podieľať.