Úvod ZO ZAHRANIČIA Merkelová tlmočila Putinovi súcit s utrpením obyvateľov ZSSR po napadnutí ich krajiny...

Merkelová tlmočila Putinovi súcit s utrpením obyvateľov ZSSR po napadnutí ich krajiny pred 80 rokmi

Angela Merkelová a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin spolu telefonovali pri príležitosti 80. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz (ZSSR). Tento deň si v Rusku pripomínajú aj ako Deň pamäti a smútku. Rozhovor sa konal z iniciatívy nemeckej strany.

“Angela Merkelová vyjadrila súcit v súvislosti s biedami a utrpením, ktoré priniesla obyvateľom ZSSR vojna spôsobená nacistickým režimom. Obe strany zdôraznili, že je nevyhnutné uchovať si historickú pamäť o tragických udalostiach daných rokov,” píše sa v mediálnom vyhlásení tlačovej služby úradu ruského prezidenta.

Podľa Interfaxu Putin ocenil, že sa Merkelová spolu s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom zúčastnili na spomienkových podujatiach v Nemecku. Podľa hovorcu nemeckej vlády Steffena Seiberta je kancelárka veľmi vďačná za to, že krajiny bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík “podali Nemecku na znak zmierenia ruku”.

Okrem udalostí 2. svetovej vojny Angela Merkelová a Vladimir Putin preberali aj tému minulotýždňového samitu ruského prezidenta s prezidentom Spojených štátov amerických Joeom Bidenom.

Dvadsiateho druhého júna uplynulo 80 rokov odvtedy, čo nacistické Nemecko napadnutím Sovietskeho zväzu otvorilo východný front. Podľa pôvodných predstáv fašistického vodcu Adolfa Hitlera malo ísť o „bleskovú vojnu“ (Blitzkrieg).

Počas nej chcel počas štyroch až piatich mesiacov poraziť Sovietsky zväz. Plán Barbarossa, ako sa operácia nazývala, sa však nepodarilo uskutočniť a Veľká vlastenecká vojna napokon trvala 1418 dní.