Úvod Politika Merkelovú na čele CDU nahradí Annegret Krampová-Karrenbauerová

Merkelovú na čele CDU nahradí Annegret Krampová-Karrenbauerová

Foto: archív

Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú na čele Kresťanskodemokratickej únie (CDU) po 18 rokoch nahradí Annegret Krampová-Karrenbauerová. Rozhodli o tom delegáti zjazdu CDU v severonemeckom meste Hamburg. Približne tisíc delegátov v druhom kole hlasovania rozhodovalo medzi touto 56-ročnou generálnou tajomníčkou CDU a bývalým šéfom poslaneckého klubu CDU/CSU v nemeckom Spolkovom sneme Friedrichom Merzom (63).

Dlhoročná politická spojenkyňa Merkelovej a zástankyňa jej centristickej línie Krampová-Karrenbauerová v rozhodujúcom kole dostala 517 z 999 odovzdaných hlasov (51,75 percenta). Merza, zástancu konzervatívnejšieho kurzu, podporilo 482 delegátov (48,25 percenta).

V prvom kole hlasovania zvíťazila generálna tajomníčka CDU, ktorú médiá označujú iniciálami AKK, nad Merzom pomerom hlasov 450:392; zvyšných 157 hlasov získal spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn. Trojica hlavných kandidátov si v priebehu posledného mesiaca robila kampaň po celom Nemecku. Podľa agentúry AP išlo o prvý otvorený súboj o post šéfa CDU od roku 1971.

Prieskumy v rámci CDU jasne favorizovali Krampovú-Karrenbauerovú pred Merkelovej kritikmi Merzom a Spahnom. Práve pre pragmatizmus a pokojný politický štýl Krampovú-Karrenbauerovú často prirovnávajú k Angele Merkelovej. Preto sa očakáva, že nepovedie CDU zásadne iným smerom ako kancelárka.

Angela Merkelová svoj odchod z vedenia CDU ohlásila v októbri. Kancelárkou zostane do konca aktuálneho funkčného obdobia spolkovej vlády v roku 2021. Nová líderka CDU sa bude môcť uchádzať o post budúcej kancelárky, kandidatúra na túto funkciu však z voľby automaticky nevyplýva.

Annegret Krampová-Karrenbauerová. (Foto: archív)