Úvod Z DOMOVA MH SR: Vláda ani štát nemôžu za to, že v BBSK nejazdia...

MH SR: Vláda ani štát nemôžu za to, že v BBSK nejazdia autobusy

Foto: archív

Za to, že nejazdia autobusy v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), nemôže podľa stanoviska Ministerstva hospodárstva SR vláda ani štát, ale vedenie samosprávneho kraja. „Ministerstvo hospodárstva vyzýva predstaviteľov vedenia banskobystrického samosprávneho kraja, aby neschovávali svoju manažérsku neschopnosť riešiť situáciu s prímestskou dopravou za nezmyselné obviňovanie štátu.

Ako župan Ján Lunter, tak aj jeho vicežupan a syn Ondrej Lunter pritom veľmi dobre vedia, že štát nemá na základe jeho vlastníckeho podielu v SAD Zvolen absolútne žiadnu možnosť zasiahnuť. Manažérske právomoci má výhradne súkromný vlastník a občania sa za to môžu poďakovať privatizácii počas Dzurindovej vlády. Spor sa ťahá dlhé obdobie a spoločnosť MH Manažment opakovane vyzývala obe strany, aby sa dohodli.

Vedenie samosprávneho kraja muselo presne vedieť, kam situácia smeruje a absolútne nezodpovedne sa na to vôbec nepripravilo. Aktuálny stav je pritom priamym dôsledkom toho, že župa vyhrala súdny spor o neplatnosť zmluvy, ktorý sama vyvolala. Za to, že nejazdia autobusy, tak rozhodne nemôže ani vláda, ani štát, ale výlučne vedenie samosprávneho kraja, ktoré ho riadi.

A situáciu preto nemôžu vyriešiť brífingy s prázdnymi politickými heslami, nezmyselné a nepravdivé obviňovanie štátu, ani politici opozície v pozadí brífingov. Jediným doterajším výsledkom takéhoto postupu je fakt, že si vedenie župy nesplnilo povinnosť zabezpečiť pre svojich obyvateľov dopravu. Týmto postupom a nečinnosťou len vedome nahráva predstaviteľom opozičnej strany, ktorej predsedu Ján Lunter na čele kraja vystriedal.“