Úvod ZO ZAHRANIČIA Michail Gorbačov oslávil svoje 90. narodeniny v karanténe

Michail Gorbačov oslávil svoje 90. narodeniny v karanténe

Michail Gorbačov. (Foto: archív)

Bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov, ktorý výrazne prispel k skončeniu studenej vojny a pádu železnej opony, oslávil svoje 90. narodeniny v karanténe. Podľa svojho hovorcu je Gorbačov, tak ako všetci ostatní, už „unavený“ z opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Hovorca Gorbačovovej nadácie Vladimir Poľakov uviedol, že exprezidentovi okrem iných zaželali všetko najlepšie aj ruský prezident Vladimir Putin, prezident USA Joe Biden či nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Počas pandémie je Michail Gorbačov v karanténe v nemocnici. Je z toho všetkého unavený, tak ako my všetci,“ povedal Poľakov. Podľa neho Gorbačov pri príležitosti svojho jubilea telefonoval so svojou rodinou a priateľmi prostredníctvom videohovoru. Pripomenul, že Gorbačov aj počas pobytu v izolácii edituje knihy a články.

Ruský prezident Vladimir Putin vo svojom vyhlásení uviedol, že Gorbačov bol vynikajúci politik, ktorý pomohol zmeniť svetové dejiny. „Právom patríte k množstvu bystrých a vynikajúcich ľudí, významných štátnikov moderného veku, ktorí značne ovplyvnili chod domácich a svetových dejín,“ vyhlásil Putin.

Zároveň ocenil Gorbačovov „energický a tvorivý potenciál“, pričom zdôraznil, že bývalý sovietsky líder sa aj vo vysokom veku zapája do humanitárnych a iných projektov. V minulosti Gorbačov Putina striedavo kritizoval i chválil ako muža zosobňujúceho príležitosť Ruska na stabilný rozvoj. Známy je tiež Putinov výrok, podľa ktorého bol rozpad Sovietskeho zväzu „najväčšou geopolitickou katastrofou storočia“.