Úvod Komentáre Michal Kováč ml. a Sorosove dlhé prsty

Michal Kováč ml. a Sorosove dlhé prsty

Foto: archív

Pred pár dňami prezidentka Čaputová vymenovala za veľvyslanca v Spojených arabských emirátoch Michala Kováča mladšieho. Utŕžila za to oprávnenú kritiku. Na jednej strane lynčuje ľudí za podozrenie z komunikácie s Kočnerom a verejne ich vyzýva k abdikácii, ako napríklad štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Jankovskú.

Na druhej strane človeka, ktorý v minulosti preukázateľne pôsobil v zločineckej skupine spolu s Kočnerom, bez zaváhania vymenuje do významnej reprezentatívnej funkcie. Tu by sa príbeh mohol uzavrieť, neskúmať ďalej, zabudnúť. Avšak predsa len. Veľvyslanec, to nie je vrece zemiakov.

Právomoc vybrať a navrhnúť osobu na funkciu veľvyslanca má minister zahraničných vecí, konečné slovo má vláda. To znamená, že návrh na vymenovanie Michala Kováča ml. za veľvyslanca prešiel štruktúrami ministerstva zahraničných vecí, ale i inštitúciami vlády.

To všetko pod egidou vládnych strán. Premiér Pellegrini kľučkuje okolo štátnej tajomníčky Jankovskej a evidentne by ju za podozrenie z komunikácie s Kočnerom najradšej videl niekde na trvalej dovolenke. Jeho rukami však bez problému prešlo uznesenie vlády, ktorým bol do funkcie veľvyslanca schválený Kočnerov kumpán Michal Kováč ml. Čo za tým, preboha, môže byť?

Prezident Michal Kováč udržiaval blízke vzťahy s miliardárom Sorosom. Ten cez mimovládky platil snahy o zvrhnutie Mečiarovej vlády. Keď sa to koncom roka 1998, s významným prispením prezidenta Kováča udialo, Dzurindova vláda upratala Michala Kováča ml. na nevýznamný diplomatický post. Nepochybne ako akt vďaky otcovi Kováčovi, ale aj krstnému otcovi Sorosovi, ktorého peniaze hýbali Slovenskom.

Nikto nepochybuje, že Sorosove peniaze hýbali aj nedávnymi prezidentskými voľbami a že jeho tieň padá aj na ministerstvo zahraničných vecí. Michal Kováč ml. sa stal veľvyslancom. Čaputová je spokojná, Fico mlčí, Pellegrini mlčí, Danko mlčí, Bugár mlčí, mlčí aj liberálno-kádehácka opozícia. Naživo sledujeme mlčanie jahniat. Záver: krstný otec Soros ešte nikdy nebol tak blízko inštitúciám Slovenskej republiky. Alebo je za tým podozrivým mlčaním aj Kočner?

(Autor je podpredsedom Národnej koalície)