Úvod Z DOMOVA Michal Kováč mladší dostal ďalšiu trafiku: bude veľvyslancom v Abú Dabí

Michal Kováč mladší dostal ďalšiu trafiku: bude veľvyslancom v Abú Dabí

Michal Kováč ml. (Foto: archív)

Slovensko má nových veľvyslancov v Argentíne, Izraeli a Spojených arabských emirátoch. Poverovacie listiny im odovzdala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na veľvyslanectve so sídlom v argentínskom Buenos Aires bude pôsobiť Rastislav Hindický. Prezidentka mu zároveň udelila priakreditáciu pre Bolívijský mnohonárodný štát, Čilskú republiku, Paraguajskú republiku, Peruánsku republiku a Uruguajskú východnú republiku. Veľvyslanectvo v izraelskom Tel Avive povedie Igor Maukš.

Vedúcim diplomatickej misie v Spojených arabských emirátoch bude Michal Kováč mladší, syn bývalého slovenského prezidenta Michala Kováča. Sídliť bude v Abú Dabí. Kováč junior doteraz pracoval na Ministerstve zahraničných vecí SR, kde riadil odbor Ázie a Pacifiku.

Vedenie ministerstva ho z funkcie neodvolalo napriek tomu, že po zrušení milostí v prípade Technopol sa opäť ocitol v pozícii obvineného z finančného podvodu. Kováč ml. predtým dlhé roky pôsobil ako diplomat vo vedúcej pozícii v Tchaj-pej, kam ho nominovala vláda Mikuláša Dzurindu. V tom období sa špekulovalo, že ide o “odškodné” pre syna bývalej hlavy štátu za jeho zavlečenie.

„Veľmi si želám, aby ste sa pri výkone svojej práce, podobne ako ja, snažili o presadzovanie hodnôt SR, tak aby Slovensko bolo vnímané ako krajina, ktorá reprezentuje hodnoty demokracie, spravodlivosti, medzinárodných pravidiel a, samozrejme, aj environmentálnej citlivosti a dodržiavania ľudských práv,“ prihovorila sa novovymenovaným veľvyslancom Čaputová. Keďže je povolanie podľa nej náročné na osobné vzťahy, diplomatom zaželala šťastie aj v nich.