Úvod Ekonomika Microsoft po ôsmich rokoch predbehol Apple

Microsoft po ôsmich rokoch predbehol Apple

Americká spoločnosť Microsoft po ôsmich rokoch obchodovania skončila po prvý razs vyššou trhovou kapitalizáciou akoďalšia technologická spoločnosť Apple. Ťaží zo silného záujmu o takzvanécloudové služby, zatiaľ čo firmu Apple zasiahli obavy investorov o ďalší vývoj dopytu po jeho prístrojoch iPhone.

Akcie Microsoftu stúpli o 0,6 percenta a trhová kapitalizácia firmy na záver obchodovania predstavovala 851,2 miliardy dolárov. Naopak, akcie Applu o pol percenta klesli a trhová hodnota firmy dosiahla 847,4 miliardy dolárov. Obe firmy sa o pozíciu jednotky preťahovali celý týždeň a Microsoft niekoľkokrát počas obchodovania Apple prekonal. Nikdy si však zisk neudržal až do konca obchodovania.

Apple prekonal v trhovej kapitalizácii firmu Microsoft v roku 2010. Výrobca softvéru Windows vtedy bojoval s nízkym záujmom o osobné počítače, čiastočne pre prudký rast záujmu o smartfóny vďaka prístrojom iPhone.

Od roku 2014, keď sa generálnym riaditeľom Microsoftu stal Satya Nadella, firma znížila závislosť od softvérWindows pre osobné počítače a stala sa veľkým hráčom v oblasti služby cloud computing, teda poskytovania služieb či programov vzdialenými servermi dostupnými z internetu. Teraz je Microsoft na tomto trhu dvojkou za Amazonom.

Akciám technologických firiem v posledných mesiacoch uškodili obavy z rastu úrokových sadzieb a vplyvu obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Apple však stráca oveľa viac ako iné firmy zo Silicon Valley.

Celosvetový záujem o smartfóny v posledných rokoch zoslabol a pre Apple je tak ťažké zvýšiť príjmy. Od 1. novembra akcie klesli o 19,6 percenta. Apple sa pritom pred zhruba štyrmi mesiacmi stal prvou americkou verejne obchodovanou firmou, ktorej trhová kapitalizácia prekonala hranicu jedného bilióna dolárov.

Microsoft sa najväčšou americkou firmou podľa trhovej kapitalizácie stal už v roku 1998. Túto pozíciu si držal až do začiatku roku 2000, keď spľasla takzvaná internetová bublina, čo prinieslo pád akcií viacerých technologických firiem až k nule a krach mnohých firiem.