Úvod ZO ZAHRANIČIA Mier na Ukrajine nastane, keď Rusko dosiahne svoje ciele, povedal Putin

Mier na Ukrajine nastane, keď Rusko dosiahne svoje ciele, povedal Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Mier nastane, keď Rusko dosiahne ciele svojej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin počas svojej koncoročnej mediálnej konferencie. „Ciele sa nemenia. Pripomeniem, o čom sme vtedy hovorili – o denacifikácii Ukrajiny, o demilitarizácii a jej neutrálnom statuse,“ reagoval Putin.

Ruským vojakom sa pritom podľa Putina darí vylepšovať si pozície pozdĺž celej frontovej línie na Ukrajine. „V podstate po celej kontaktnej línii naše ozbrojené sily, skromne povedané, vylepšujú svoje pozície,“ vyhlásil. Zároveň poďakoval vojakom bojujúcim na Ukrajine.

Šéf Kremľa tiež vylúčil potrebu vyhlásenia ďalšej mobilizácie. Pripomenul, že počas čiastočnej mobilizácie, ktorú vyhlásil v septembri 2022, sa podarilo do armády prijať asi 300.000 ľudí. „V zóne špeciálnej vojenskej operácie sa nachádza 244.000 mobilizovaných,“ povedal Putin.

Za hlavnú úlohu Ruska označil posilnenie vlastnej suverenity. „Naša krajina bez suverenity nemôže existovať,“ vyhlásil Putin s tým, že to súvisí aj s posilnením obranyschopnosti krajiny. Išlo o prvú koncoročnú mediálnu konferenciu Putina od začiatku vojny na Ukrajine. Šéf Kremľa pritom počas nej v rámci tzv. priamej linky odpovedá aj na otázky občanov.