Úvod Politika Migranta, ktorý vraždil vo Frankfurte, dávali úrady za príklad úspešnej integrácie

Migranta, ktorý vraždil vo Frankfurte, dávali úrady za príklad úspešnej integrácie

Foto: archív

Na muža eritrejského pôvodu s bydliskom vo Švajčiarsku, ktorého zadržali po sotení matky s dieťaťom pod vlak na železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom, vydal sudca zatýkací rozkaz a bol vzatý do vyšetrovacej väzby. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie hovorkyne miestnej prokuratúry. Útočník vo veku 40 rokov čelí v Nemecku podozreniu z vraždy a dvojnásobného pokusu o vraždu.

Pri pondelkovom incidente na hlavnej železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom sotil muž z nástupišťa do koľajiska matku s dieťaťom vo chvíli, keď k nemu prichádzal vysokorýchlostný vlak ICE.

Žena vo veku 40 rokov, pochádzajúca zo spolkovej krajiny Hesensko, vyviazla so zraneniami, jej osemročného syna však vlak zachytil a na mieste usmrtil. Útočník údajne napadol na stanici aj 78-ročnú ženu, ktorá však z nástupišťa nespadla. Z miesta činu následne utekal, s pomocou svedkov sa ho však podarilo zadržať. Motív jeho konania je stále nejasný.

Nemecký policajný prezident Dieter Romann na tlačovej konferencii v Berlíne povedal, že po zadržanom mužovi už od minulého týždňa pátrala švajčiarska polícia. Tá teraz spresnila, že nedávno tento muž zamkol svoju manželku a deti vo veku jeden, tri a štyri roky, ako aj susedu v ich bytoch vo švajčiarskom meste Wädenswil. Susedu tiež napadol a ohrozoval ju nožom.

Foto: archív

Podľa vyjadrenia Romanna vydali na tohto muža vo Švajčiarsku zatykač, pričom už v minulosti na seba upozornil „podobnými deliktmi“. Nemecký policajný prezident uviedol, že tento Eritrejčan pricestoval v roku 2006 ilegálne do Švajčiarska, kde mu o dva roky neskôr udelili azyl.

V súčasnosti je držiteľom povolenia na pobyt kategórie C, čo znamená, že je „dobre integrovaný“. Podľa nemeckého ministra vnútra Horst Seehofera bol dokonca niektorých publikáciách spomínaný ako príklad úspešnej integrácie. Seehofer opísal udalosť z Frankfurtu nad Mohanom, pre ktorú prerušil svoju dovolenku, ako „chladnokrvnú vraždu“ a „hrôzostrašný zločin“.