Úvod ZO ZAHRANIČIA Migranti z Bieloruska desia Poľsko a Litvu. Hovoria o Lukašenkovom hybridnom útoku

Migranti z Bieloruska desia Poľsko a Litvu. Hovoria o Lukašenkovom hybridnom útoku

Foto: archív

Predsedovia vlád Poľska a Litvy uviedli, že sprísnené bezpečnostné opatrenia na hraniciach oboch krajín s Bieloruskom sú najlepším spôsobom, ako zmierniť tamojší tlak prílevu migrantov. Podľa vlastných slov očakávajú, že “Lukašenkov hybridný útok“ z Bieloruska bude pokračovať.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a litovská premiérka Ingrida Šimonyté sú presvedčení, že posilnená bilaterálna spolupráca, zahŕňajúca aj oblasti obchodu a infraštruktúry, pomôže čeliť “nepriateľskému tlaku” na východnej hranici Európskej únie.

Morawiecki a Šimonyté spolu s členmi svojich vlád hovorili o spôsoboch predchádzania nelegálnej migrácii a zvýšení bezpečnosti hraníc. „Pripravujeme sa na scenár dlhodobého sporu okolo našich hraníc,“ povedal Morawiecki.

Obidve krajiny podľa neho zavedú „silnú fyzickú ochranu proti nelegálnej migrácii, ktorú režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka premenil na zbraň“. Obe krajiny vyhlásili v oblastiach pri hraniciach s Bieloruskom núdzový stav, čo zablokovalo prístup k nim.

Budujú tam tiež ploty s ostnatým drôtom a posilnili hliadky pohraničnej stráže. Poľsko, Litva a Lotyšsko zaznamenali v uplynulých mesiacoch výrazný nárast počtu Iračanov, Afgancov, Sýrčanov a Afričanov prichádzajúcich cez Bielorusko, ktoré trojica krajín EÚ obviňuje z „pretláčania“ migrantov cez hranice.

Problém vznikol po tom, ako západné krajiny uvalili na Bielorusko sankcie za represiu členov opozície po vlaňajšom Lukašenkovom opätovnom víťazstve vo voľbách, ktoré boli podľa Západu a opozície zmanipulované.

Nemecký týždenník Der Spiegel informoval, že Nemecko posilňuje hliadky na svojej 460-kilometrovej hranici s Poľskom vzhľadom na zvýšení počet jej nelegálnych prekročení a pokusy previesť cez ňu prevažne migrantov z Iraku.

Tí sa dostali na územie EÚ cez Bielorusko. Varšava tvrdí, že do Bieloruska priviedli z Blízkeho východu, najmä Iraku a Sýrie, približne 10.000 ľudí s cieľom vyvíjať tlak na východnú hranicu EÚ.