Úvod Z DOMOVA Mikas: Poslanci pozitívne testovaní na COVID-19 môžu hlasovať v parlamente

Mikas: Poslanci pozitívne testovaní na COVID-19 môžu hlasovať v parlamente

Foto: archív

Poslanci Národnej rady, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, sa môžu zúčastniť na hlasovaní v parlamente. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Úrad vydal vyhlášku tesne pred schôdzou parlamentu, ktorá má rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu.

Podľa vyhlášky môžu v prípade pozitívneho testu pracovať okrem poslancov aj prezidentka, ministri či generálny prokurátor. Vyhláška im umožňuje vykonávať prácu v prípade, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh.

Podmienka je, aby nemali klinické príznaky ochorenia, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekciu či obmedzili pohyb na pracovisku. Zmena sa týka aj predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, verejnej ochrankyne práv a predsedu Ústavného súdu.

Na novú vyhlášku upozornili okrem iného opoziční nezaradení poslanci Filip Kuffa a Ján Podmanický: „Pekne to ohýbajú: aj pozitívni poslanci budú môcť prísť a hlasovať za ústavný zákon, ktorý umožní opätovné predlžovanie núdzového stavu.“

Nedávno nechceli do parlamentu pustiť poslancov bez modrého papierika z plošného testovania, dnes im neprekážajú ani preukázateľne chorí poslanci. Len aby mohli predĺžiť núdzový stav. „Ostentatívne porušujú vlastné pravidlá a potom sa čudujú, že ich ľudia nerešpektujú a už neveria nijakým vládnym opatreniam… Normálny rozvrat štátu v priamom prenose,“ reagoval Podmanický.

Poslanec Filip Kuffa pripomenul, že pozitívne testovaní boli v poslednom čase viacerí členovia koalície: „Nikomu by však ani len vo sne nepadlo, že hlavný hygienik SR túto dilemu – nedostatok koaličných hlasov – vyrieši šmahom ruky.“

Poslanec Tomáš Taraba pripomenul, že keď pozitívne testovaná námestníčka prokuratúry priniesla do práce spisy, aby mohli ostatní pracovať, premiér jej odkázal, že pôjde dole z hrušky a bude stíhaná za všeobecné ohrozenie nebezpečnou chorobou.

„Tu neplatí, že pôjdu dole z hrušky, oni už môžu byť zrazu nadľudia. Keby toto urobil bežný človek, za akého sa pred voľbami marketingovo vydávali, dostal by každý človek basu natvrdo podľa zákona o núdzovom stave, ktorý schválili a podľa ktorého posielajú na 15 rokov do basy hladných ľudí, čo ukradnú chlieb,“ uviedol Taraba.

„Vládna koalícia očakáva od mašinérie koaličných poslancov, že prídu na schôdzu, potichu štyrikrát stlačia tlačidlo a pôjdu domov. Takýmto nekultúrnym, nedemokratickým spôsobom chce vládna väčšina schváliť ústavný zákon, ktorým si vláda uzurpuje právo predlžovať núdzový stav.

Prichádza nielen k vážnemu narušeniu rovnováhy medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou v prospech moci výkonnej, ale je evidentný aj zámer vlády Matoviča. Je ním úmysel vlády čo najdlhšie obmedzovať základné politické práva ľudí, a tým im znemožniť formou protestných zhromaždení vyjadrovať narastajúci nesúhlas s vládnou politikou,“ vyjadril sa k situácii predseda strany Smer-SD Robert Fico.