Úvod ZO ZAHRANIČIA Mikloš bude na podnet Zelenského kancelárie poradcom pre obnovu Ukrajiny

Mikloš bude na podnet Zelenského kancelárie poradcom pre obnovu Ukrajiny

Ivan Mikloš. (Foto: archív)

Niekdajší vicepremiér a minister financií SR Ivan Mikloš bude členom poradného výboru ukrajinskej Národnej rady pre obnovu Ukrajiny. „Oslovila ma kancelária prezidenta Volodymyra Zelenského a tajomník tejto komisie, predseda finančného výboru ukrajinského parlamentu Danylo Hetmancev,“ povedal novinárom Mikloš.

Ako dodal, úlohou zboru je radiť pri obnove vojnou zničenej ekonomiky a infraštruktúry Ukrajiny. Cieľom bude čo najlepšie využitie zahraničných aj domácich, verejných aj súkromných zdrojov, pôžičiek, grantov, ale aj vojnových reparácií.

„Okrem toho budú však dôležité aj reformy, ktoré musia priniesť stabilitu a predvídateľnosť, aby mohla po skončení vojny Ukrajina pre svoju obnovu a modernizáciu prilákať aj čo najviac priamych zahraničných investícií,“ pokračoval Mikloš.

Okrem Mikloša sú členmi poradného výboru známi ekonomickí experti, ktorí pôsobia napríklad na Kalifornskej univerzite v Berkeley, Stanfordovej univerzite či v Svetovej banke. Mikloš bol v minulosti hlavným ekonomickým poradcom vtedajšieho ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana, ako aj predsedom Strategickej poradnej skupiny pre podporu ukrajinských reforiem.