Úvod Z DOMOVA Milan Mazurek prišiel o mandát poslanca

Milan Mazurek prišiel o mandát poslanca

Foto: archív

Milan Mazurek (ĽSNS) prišiel o mandát poslanca Národnej rady (NR) SR v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin. Pre TASR to potvrdil predseda mandátovo-imunitného výboru Juraj Blanár.

„V zmysle zákona automaticky pri vyrieknutí takéhoto rozsudku od jeho právoplatnosti zaniká mandát príslušnému poslancovi, a v tomto prípade pánovi Mazurekovi,“ uviedol Blanár. Vzhľadom na to, že ide o rozsudok Najvyššieho súdu SR, neprichádza do úvahy odkladný účinok právoplatnosti v prípade, že by sa Mazurek odvolal napríklad na Európsky súd pre ľudské práva, dodal Blanár.

Mandátovo-imunitný výbor sa podľa predsedu výboru k takémuto rozsudku nevyjadruje, ale ho iba berie na vedomie. „Výbor bude riešiť len nastúpenie náhradníka za tohto poslanca,“ spresnil. Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR odsúdil poslanca Národnej rady (NR) SR Milana Mazureka (ĽSNS) za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10-tisíc eur.

NS SR sprísnil na svojom verejnom zasadnutí minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), čo sa týka výšky peňažného trestu. Verdikt je právoplatný. Mazurek tak už nie je poslancom parlamentu.

Pokiaľ by Mazurek trest nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. „Prvostupňový súd vykonal dokazovanie správne. Pokiaľ ide o výrok o výške trestu, tak odvolací súd skonštatoval, že finančný trest vo výške 5000 eur je neprimerane nízky v porovnaní s majetkovými pomermi poslanca,“ zdôvodnil v krátkosti rozhodnutie predseda senátu Peter Paluda.

Senát tak zamietol tak odvolanie Mazureka, ako aj odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honza. NS SR zároveň zamietol návrh preškoliť Mazureka o rómskom holokauste, keďže to nepokladal za potrebné.

Podľa slov predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu nešlo o trest vo výške 5000 alebo 10-tisíc eur, ale o stratu poslaneckého mandátu „jedného z najaktívnejších poslancov“. Obhajca Mazureka po vynesení rozsudku uviedol, že verdikt NS SR rešpektujú, no po doručení písomného zdôvodnenia podajú mimoriadny opravný prostriedok – teda dovolanie.

Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný, a ak hovoril o „cigánskom terore na východe Slovenska“, myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen „cigánske“.

Milan Mazurek v Rádiu Frontinus. Rádio dostalo od licenčnej rady za odvysielanú reláciu s poslancom ĽSNS pokutu 15 000 eur. (Foto: archív)