Úvod Z DOMOVA Milan Uhrík: Vakcíny testujú na ľuďoch. Sme pokusné myši

Milan Uhrík: Vakcíny testujú na ľuďoch. Sme pokusné myši

Foto: archív

Europoslanec Milan Uhrík na Facebooku upozorňuje na skutočnosť, že v poradí druhá vakcína proti koronavírusu, od farmaceutickej korporácie Moderna, získala iba podmienečné schválenie od Európskej liekovej agentúry. Zatiaľ nikto nedokáže spoľahlivo odhadnúť a vyvrátiť jej možné negatívne účinky.

„Keďže aj táto vakcína získala len podmienečnú registráciu, tak ani očkovanie ňou prirodzene nemôže byť za žiadnych okolností povinné, ale iba dobrovoľné a na vlastné riziko,“ zdôrazňuje europoslanec.

Podmienečná registrácia podľa Uhríka znamená, že hodnotiaci orgán usúdil, že nemôže garantovať úplnú bezpečnosť vakcíny, ale len že „prínosy prevyšujú riziká“. „Grobiansky povedané – za pár odpálených ľudí to očkovanie stojí,“ konštatuje.

Na to, čo vakcína s ľuďmi urobí je podľa Uhríka zvedavý aj samotný riaditeľ dozorujúcej liekovej agentúry: „Budeme pozorne sledovať údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcíny.“

Testuje sa na ľuďoch a opäť budeme len pokusnými myšami, myslí si Milan Uhrík. Uvedenie vakcíny na trh musí ešte odobriť Európska komisia, čo je však už len formalita. Čoskoro tak budú na európskom trhu dve vakcíny proti koronavírusu.

„Osobne budem apelovať na to, aby bolo toto očkovanie za každých okolností dobrovoľné a bez sankcií,“ zdôrazňuje. „Kto chce a myslí si, že mu toto očkovanie pomôže, nech sa zaočkovať dá.

Kto nie, nikto ho nemôže nútiť nechať si do seba pichnúť vakcínu, za ktorú nikto neručí. Musí to byť každého osobná voľba. V masmédiách hovoria o tom, že vakcína bola schválená. To, že len podmienečne, akosi zabúdajú dodať,“ pripomína Milan Uhrík.