Úvod Z DOMOVA Milanová nevie, či po presune pod rezort obrany dostane Múzeum SNP viac...

Milanová nevie, či po presune pod rezort obrany dostane Múzeum SNP viac peňazí

Natália Milanová. (Foto: archív)

Podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej zatiaľ nie je jasné, koľko financií sa po zmene zriaďovateľa Múzea SNP v Banskej Bystrici presunie z rezortu kultúry do rezortu obrany. Má to závisieť od inventarizácie a vyhodnotenia všetkých záväzkov.

Do akej miery financovanie zvýši Ministerstvo obrany (MO) SR, je podľa nej otázka pre jej predstaviteľov. Uviedla to v pléne NR SR počas hodiny otázok. „Počítame s tým, že základná suma, ktorá išla aj v minulých rokoch okrem digitalizačného centra, by mala zostať zachovaná aj v roku 2022,“ odpovedala Milanová na poslaneckú otázku k tejto téme.

Podľa Milanovej doložka vplyvov k návrhu hovorí, že výdavky budú v januári 2022 presunuté z MK pod MO. Hodnota bude podľa nej do veľkej miery závislá od toho, ako budú prebiehať procesy s terajšou inventarizáciou, vyhodnotením všetkých záväzkov, zmluvných vzťahov, ako aj obstarávaní.

Valášek oponoval, že z Milanovej odpovede vyplýva, že nevieme, či dostane múzeum viac peňazí a či sa presun oplatí. „Som presvedčená, že minister obrany je zodpovedný a vie, že záväzok a slovo, ktoré dal, budú platiť,“ reagovala ministerka. Dodala, že prebiehajú stretnutia medzi rezortmi a múzeom. Dodala, že finančný argument bol len jedným z viacerých na presun múzea.