Úvod Z DOMOVA Milanovú, ktorá odmietla oslavy zvrchovanosti SR, vyznamenal Zelenskyj za podporu zvrchovanosti Ukrajiny

Milanovú, ktorá odmietla oslavy zvrchovanosti SR, vyznamenal Zelenskyj za podporu zvrchovanosti Ukrajiny

Natália Milanová. (Foto: archív)

Ministerka kulúry SR Natália Milanová, ktorá v júli rozvírila hladinu odmietnutím Osláv zvrchovanosti SR v Starej Bystrici a zákazom účasti štátneho súboru SĽUK na akcii, dostala vyznamenanie za podporu zvrchovanosti cudzej krajiny.

“Za významné osobné zásluhy pri posilňovaní medzištátnej spolupráce, podpore štátnej zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny a významný prínos v šírení povedomia o ukrajinskom štáte vo svete” dostala Natália Milanová od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyznamenanie Rád kňažnej Oľgy III. stupňa.

Slovenská ministerka kultúry považuje ocenenie za veľmi výnimočné, vďaka však podľa nej patrí aj všetkým organizáciám, ktoré pomáhajú podporiť a odprezentovať kultúru Ukrajiny na Slovensku. „Najväčším ocenením pre mňa je to, že môžeme pomáhať,“ uviedla. Slovensko je podľa jej slov pripravené pomáhať aj naďalej, kým to bude potrebné.

„Je to veľmi čestné vyznamenanie,“ povedal na margo ocenenia ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko. Poďakoval ministerke aj celému Slovensku za pomoc. Vyzdvihol podporu charkovskému divadlu, udelenie sankcií proti ruským médiám či pomoc pri záchrane kultúrneho dedičstva Ukrajiny.