Úvod ZO ZAHRANIČIA Miliardári výrazne bohatli. Majetok 500 najbohatších ľudí sveta stúpol o bilión dolárov

Miliardári výrazne bohatli. Majetok 500 najbohatších ľudí sveta stúpol o bilión dolárov

Jednotkou v rebríčku najbohatších ľudí sveta zostal zakladateľ a riaditeľ internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, za ním skončil spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates. (Foto: archív)

Majetok 500 najbohatších ľudí sveta podľa zoznamu miliardárov zostavovaného agentúrou Bloomberg v tomto roku stúpol o 25 percent na 5,9 bilióna dolárov. Jednotkou v rebríčku zostal zakladateľ a riaditeľ internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, aj keď ten sa pre rozvod dostal medzi zhruba 50 osôb, ktorých hodnota majetku sa vlani znížila, a to o takmer deväť miliárd dolárov na 116 miliárd dolárov.

Za Bezosom skončili spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates a Francúz Bernard Arnault, majiteľ luxusného konglomerátu LVMH. Majetok všetkých troch najbohatších ľudí prekračuje 100 miliárd dolárov. Arnault sa tento rok dostal medzi miliardárov, ktorých majetok vzrástol najviac, a to o takmer 38 miliárd dolárov.

Celkom hodnota majetku 500 najbohatších ľudí stúpla o 1,2 bilióna dolárov. Taký obrovský rast zrejme posilní už aj tak vášnivú debatu o zvyšujúcej sa nerovnosti bohatstva. V Spojených štátoch najbohatšieho 0,1 percenta populácie kontroluje najväčší podiel majetku od roku 1929. To už prinútilo niektorých politikov k výzvam na radikálnu reštrukturalizáciu ekonomiky.

Najviac miliardárov majú Spojené štáty, v rebríčku Bloombergu je celkom 172 miliardárov z USA. Celkovo ich majetok stúpol o 500 miliónov dolárov. Najviac sa rozrástol majetok majiteľa Facebooku Marka Zuckerberga a Gatesa. Majetok Zuckerberga stúpol o viac ako 27 miliárd dolárov a Gatesa o 23 miliárd dolárov. Druhé miesto s celkovým počtom 54 miliardárov patrí Číne.

Najviac zrejme vlani zbohatli ruskí miliardári, ktorých majetok stúpol o 21 percent, teda 51 miliárd dolárov. Pomohol im rast mien, akcií a dlhopisov rozvíjajúcich sa krajín. Hviezda reality šou Kylie Jennerová sa tento rok stala najmladšou miliardárkou, ktorá majetok zarobila sama, vďaka svojej kozmetickej značke Kylie Cosmetic.