Úvod ZO ZAHRANIČIA Dodik avizuje plebiscit o odtrhnutí sa Republiky srbskej od Bosny

Dodik avizuje plebiscit o odtrhnutí sa Republiky srbskej od Bosny

Milorad Dodik. (Foto: archív)

V Republike srbskej (RS), jednej z entít tvoriacich povojnovú Bosnu a Hercegovinu, sa uskutoční referendum o odtrhnutí sa od federálnej republiky. Pre ruskú agentúru TASS to povedal prezident RS Milorad Dodik. Dátum plebiscitu zatiaľ nebol stanovený.

Na základe mierovej dohody podpísanej po občianskej vojne v Bosne a Hercegovine medzi rokmi 1992 – 1995 v americkom Daytone bola krajina rozdelená na dve poloautonómne entity – moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú.

Proruský Dodik ako vodca RS dlhodobo agituje za odtrhnutie tejto entity od Bosny a Hercegoviny, za posledné dva roky však svoje úsilie ešte zintenzívnil. Za “podkopávanie Daytonskej mierovej dohody” sú na Dodika a ďalších bosnianskosrbských politikov uvalené americké a britské sankcie.

„Rozhodnutie odčleniť sa existuje, ale konkrétny deň zatiaľ stanovený nebol. Je potrebné urobiť veľa prieskumov, dokončiť analýzy. Chceli by sme to urobiť hneď, ale do tejto otázky sú zapojené ďalšie dve strany,“ uviedol Dodik v rozhovore pre TASS počas ekonomického fóra v Petrohrade.

Úlohou podľa neho teraz je začať o tejto veci rokovania. Vyjadril presvedčenie, že v súčasnosti existuje dostatočná „historická a všeobecná civilizačná vyspelosť a pochopenie“, že by k odtrhnutiu malo prísť.

„Stane sa to,“ dodal Dodik s tým, že zotrvať ako súčasť Bosny je „synonymom straty času a príležitostí“ pre Republiku srbskú. Zároveň uistil, že zámerom jeho konania nie je vytvárať nestabilitu v krajine.