Úvod Z DOMOVA Miloš Jakeš: Prevrat v roku 1989 zorganizovala ŠtB

Miloš Jakeš: Prevrat v roku 1989 zorganizovala ŠtB

Foto: archív

Miloš Jakeš patrí ku kľúčovým politikom z čias pred novembrom 89. V rokoch 1987 – 1989 bol generálnym tajomníkom Ústredného výboru KSČ. Bol presvedčený o ideách komunizmu a dodnes kritizuje kapitalizmus. Najnovšie priznal, že nežnú revolúciu zinscenovala tajná služba. Václav Havel a jemu podobní ľudia nemajú na prevrate zásluhu.

V nedávnom rozhovore pre český časopis Reflex prezradil, že revolúcia neprebehal tak, ako sa to dnes učí v školách. Zaspomínal si, ako mu ešte v deň revolúcie volal vtedajší náčelník Štátnej bezpečnosti, generál Alojz Lorenc: „Súdruh Jakeš, zhromaždenie sa už skončilo, priebeh bol dobrý, ľudia sa rozchádzajú.“

November 89 zneužilo niekoľko vysokopostavených členov strany, aby spolu s ŠtB zvrhli vedenie strany. Stál za tým aj Lorenc. „Ibaže sa im to vymklo. Chamtivosť po moci otvorila cestu k štátnemu prevratu. Neboli sme jednotní,“ hovorí Jakeš.

Ľutuje, že proti demonštrantom nepovolal ľudové milície. Tie mali brániť spoločenský poriadok a nahnať strach propagandistom. Predsedníctvo ich schválilo, no v osudnom momente nezakročili. Vtedy mu volal šéf milícií Novák. „Praha ich odmieta prijať,“ povedal Jakešovi.

Podľa Milouša, ako ho ľudovo prezývali, išlo o skrytý boj o moc. „Boli tam kohúti, ktorí chceli byť generálnym tajomníkom. Štepán, Adamec, a Štrougal, ktorý neuniesol, že sa ním nestal v roku 1987 namiesto mňa. Všetci sledovali jedno – a poviem to vulgárne: Nesmieme si zašpiniť ruky,“ povedal Jakeš. Nikto z nich nechcel riskovať, aby nespravil niečo neprijateľné, pretože by im to zahatalo cestu na vrchol politickej moci.

Zakročiť mohla ešte armáda. Podľa neho chcela brániť socialistický režim, no rozhodovala o tom Rada obrany štátu. A tú Jakeš nezvolal, čo doteraz ľutuje: „Mal som ju zvolať. Bola to chyba, že som to neurobil.“ O pár dní neskôr už ústredný výbor strany zvolal schôdzu, na ktorej zvrhol predsedníctvo strany. Generálnym tajomníkom sa stal Karel Urbánek.

„November zinscenovala ŠtB. Žiadni disidenti – Havlovia, Vondrovia – na tom nemajú zásluhu, tí iba prevzali moc. Poslali študentov do fabrík a 27. novembra vyhlásili generálny štrajk. A aj tak sa museli opierať o komunistov,“ je presvedčený Jakeš.

Bez Čalfu by vraj neprijali ani jedno vládne opatrenie, ten sa mal dať do ich služieb. „Komunistickí poslanci, ktorí zvolili Havla prezidentom, boli dokonale vystrašení. Tento strach obstaral Čalfa. Na možných odporcov boli namierené televízne kamery. Komunistický parlament zvolil Havla jednohlasne. Veď je to absurdné,“ dodal 92-ročný Jakeš. Prekážali mu aj ľudia z okupačného roka 1968. Dubček a Smrkovský boli podľa Jakeša ovládaní médiami.

Vyjadril sa aj o vtedajšej opozícii, ktorá sa združovala pri Charte 77. „U nás žiadna reálna opozícia nebola, to boli takí táraji, ktorí sa nechali živiť zo západných peňazí, schádzali sa a robili krik za pomoci cudzieho rozhlasu,“ tvrdí Jakeš. Obul sa aj do prognostického ústavu. Následná normalizácia bola ekonomicky výhodná. „Prišli ľudia, ktorí tomu rozumeli a robili to poctivo.“

Podľa neho oni nastoľovali kapitalizmus. „Dokonale si preštudovali kapitalizmus, druhí figu vedeli, a potom tu machrovali a boli ako králi. To oni po novembri nastoľovali kapitalizmus so všetkými jeho krásami,“ odhalil Jakeš začiatky kapitalizmu.