Úvod Z DOMOVA Mimoriadnu schôdzu NR SR presunuli pre „cirkus“ Beblavého, Poliačika a ďalších poslancov 

Mimoriadnu schôdzu NR SR presunuli pre „cirkus“ Beblavého, Poliačika a ďalších poslancov 

Foto: archív

V utorok od 13:00 h sa v parlamente začala mimoriadna schôdza. Prezentovalo sa 77 poslancov a parlament bol tak uznášaniaschopný. Za program schôdze následne z prítomných 92 poslancov, za hlasovalo 78, proti bolo 13, jeden sa zdržal a jeden nehlasoval.

Podporili ju poslanci Smeru-SD, SNS, Kotlebovcov–ĽSNS, Eduard Adamčík z klubu Most-Híd, či nezaradení poslanci okolo Ľubomíra Galka, ktorí pred časom odišli z SaS a vstúpili do Demokratickej strany. Za program schôdze zahlasovali aj nezaradení poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek, Jana Nehézová, Milan Špánik a Juraj Kolesár.

Ešte pred začatím samotnej rozpravy, predseda parlamentu Andrej Danko schôdzu prerušil, pretože poslanci z koalície PS/Spolu zablokovali rečnícky pult a položili naň svadobnú tortu, ktorá má symbolizovať politické manželstvo strán Smer-SD a ĽSNS.

Kedže šestica Martin Poliačik, Jozef Mihál, Miroslav Beblavý, Simona Petríková, Viera Dubačová a Alan Suchánek pokračovali v obštrukcii a nechceli opustiť miesto pri rečníckom pultu, Danko ich vykázal z rokovacej sály a udelil im absenciu. Zároveň pokračovanie schôdze odložil na stredu od 9:00 h.

Poslanci majú v skrátenom legislatívnom konaní rokujú o trinástom dôchodku, prídavkoch na deti, diaľničných známkach a o Istanbulskom dohovore. Zámer zvolať mimoriadnu schôdzu k predmetným témam oznámil na tlačovej konferencii 11. februára predseda vlády Peter Pellegrini.

Podmienkou predsedu parlamentu a šéfa Slovenskej národnej strany Andreja Danka na zvolanie schôdze bolo to, aby vláda predložila do parlamentu aj Istanbulský dohovor a zrušenie diaľničných známok. Zámer Smeru-SD zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici.