Úvod ZO ZAHRANIČIA Mimovládku Člověk v tísni zaradilo Rusko na zoznam nežiaducich organizácií

Mimovládku Člověk v tísni zaradilo Rusko na zoznam nežiaducich organizácií

Foto: Pavel Kapusta

Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo českú mimovládnu organizáciu Člověk v tísni (Človek v ohrození) na zoznam organizácií, ktoré sú v Rusku nežiaduce. Ministerstvo to oznámilo na svojom webe, informoval český spravodajský portál Novinky.cz.

Organizácia bola na zoznam zaradená v súlade s ruským federálnym zákonom „o opatreniach proti osobám zapojeným do porušovania základných ľudských práv a slobôd, práv a slobôd občanov Ruskej federácie“, dodalo ministerstvo.

Člověk v tísni uvádza, že v Rusku sa venuje predovšetkým ľudským právam. Rusko je podľa organizácie krajinou s nevyjasneným politickým systémom, „v každom prípade veľmi represívnym“.

Rusko má rovnako nízke hodnotenie slobôd ako Azerbajdžan, píše mimovládka vo svojej výročnej správe za rok 2018. Na čiernej listine sa organizácia ocitla po rozhodnutí námestníka ruského generálneho prokurátora zo 7. novembra.

Člověk v tísni sa stal 19. zahraničnou alebo medzinárodnou organizáciou, ktorej v Rusku zakázali činnosť. Ich zoznam vznikol po pričlenení Krymského polostrova v roku 2014 k Ruskej federácii a po vyhlásení protiruských sankcií.

V zozname je zapísaná napríklad aj Nadácia otvorenej spoločnosti Georgea Sorosa, americká Nadácia na podporu demokracie či Svetový kongres Ukrajincov, napísal portál Novinky.cz.

Rusom, ktorí s organizáciami z tohto zoznamu spolupracujú, môže hroziť až šesť rokov väzenia. Rusko už v roku 2016 organizáciu Člověk v ohrození obvinilo zo špionáže, ktorú mala uskutočňovať v Donecku pod zámienkou humanitárnej pomoci. Donecké úrady jej v tom istom roku odobrali akreditáciu.

Počiatky mimovládnej neziskovej organizácie Člověk v tísni siahajú do roku 1992, keď skupina novinárov pôsobiacich v krízových oblastiach celého sveta pod vedením Jaromíra Štětinu založila novinársko-humanitárny tím Epicentrum, ktorý začal pomáhať v Náhornom Karabachu zmietajúcom sa vo vojne. Riaditeľom a spoluzakladateľom všeobecnoprospešnej spoločnosti Člověk v tísni je Šimon Pánek, jeden zo študentských vodcov zamatovej revolúcie v roku 1989 v Československu.