Úvod Ekonomika Minimálnu mzdu chcú zvýšiť na 492 eur, zamestnávatelia sú proti

Minimálnu mzdu chcú zvýšiť na 492 eur, zamestnávatelia sú proti

Foto: archív

Odborári navrhujú zvýšiť minimálnu mzdu na budúci rok na úroveň 492 eur mesačne. Ide o historicky najvyššiu požiadavku. Na porovnanie, výška minimálnej mzdy v súčasnosti dosahuje 435 eur. Zamestnávatelia však s takýmto výrazným navýšením nesúhlasia.

Návrh odborárov predstavuje zvýšenie o 13,1 percenta. „Je to navýšenie o 57 eur v hrubom, ale musím zdôrazniť, že po odpočítaní odvodov a daní predstavuje nárast 36 eur,“ priblížil prezident KOZ SR Jozef Kollár. Takáto zvýšená minimálna mzda by podľa jeho slov predstavovala polovicu priemernej mzdy v budúcom roku.

„Aj pri takejto výške však budeme naďalej na chvoste v rámci EÚ vo výške minimálnej mzdy,“ dodal Kollár. Pritom aj náklady na prácu na Slovensku sú podľa jeho slov skôr na úrovni krajín na nižších priečkach.

V prospech takéhoto zvýšenia minimálnej mzdy je podľa odborov pozitívny hospodársky vývoj v krajine a ekonomická kondícia verejného aj súkromného sektora. „Ani politici sa netaja tým, že ekonomické ukazovatele na Slovensku sú dobré,“ konštatoval prezident KOZ SR. Vláda pritom podľa odborov deklarovala zvýšenie minimálnej mzdy na 500 eur do roku 2019.

Podľa viceprezidentky KOZ Moniky Uhlerovej nie je pravda, že by zvyšovanie minimálnej mzdy spôsobovalo rast nezamestnanosti. Za vyšším počtom nezamestnaných možno podľa jej slov hľadať skôr hospodársku kondíciu krajiny. V súčasnosti podľa Uhlerovej na Slovensku zarába približne 210-tisíc ľudí minimálnu mzdu alebo mzdu podobnú tejto sume, teda ich mesačný zárobok nepresahuje 450 eur.

Foto: archív
Foto: archív