Úvod ZO ZAHRANIČIA Minister Lavrov: Plánovaný očkovací pas EÚ je proti pravidlám demokracie a slobody...

Minister Lavrov: Plánovaný očkovací pas EÚ je proti pravidlám demokracie a slobody občana

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že EÚ uvažuje o uzavedení očkovacieho preukazu vrátane databanky, v ktorej budú registrovaní všetci občania, ktorí absolvujú vakcináciu.

Čoraz častejšie sa objavujú informácie, že vlastníctvom tzv. covid passu bude podmienené prekračovanie vonkajšej schengenskej hranice, tiež hraníc vnútri EÚ, ako aj vstup do reštaurácií, kaviarní, kín, na divadelné predstavenia, koncerty či športoviská.

Na Leyenovej slová na mediálnom brífingu zareagoval minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov. „Zavedenie očkovacieho pasu je aktom proti pravidlám demokracie a slobode občana. Navyše existuje vyhlásenie štátov EÚ, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je dobrovoľné.

Už teraz je však jasné, že kto bude chcieť v EÚ cestovať cez hranice, musí sa preukázať, že bol očkovaný. To znamená, že všetci, ktorí budú chcieť cestovať cez hranice, budú nútení dať sa zaočkovať.

Ako sa to vyvinie pre ruských občanov, z ktorých mnohí veľmi radi cestujú po Európe, sa zatiaľ nemôžem vyjadriť. Musíme si počkať na konečné vyhlásenie Bruselu. Informovali sme však našich európskych kolegov v EÚ o tom, že rátame s takým riešením, ktoré nebude diskriminovať ruských občanov,“ povedal šéf ruskej diplomacie.