Úvod Politika Minister Plavčan odstúpil, jeho nástupca zatiaľ nie je známy

Minister Plavčan odstúpil, jeho nástupca zatiaľ nie je známy

Foto: archív

Profesor Peter Plavčan (nominant SNS) odstúpil z funkcie ministra školstva. Oznámil to na tlačovej besede. „Po zrelej úvahe abdikujem z postu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, pretože to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze,“ povedal Plavčan. Podľa vlastných slov potrebuje chrániť svoju rodinu aj stranu SNS, ktorá ho nominovala do funkcie. Zároveň sa poďakoval za možnosť byť ministrom.

Plavčan doručí svoju demisiu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v najbližších dňoch. Pre TASR to potvrdilo ministerstvo školstva. Plavčan formálne ukončí výkon svojej funkcie až po tom, ako jeho demisiu prijme prezident.

Na odchod Plavčana vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten zatiaľ potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS. Strana zatiaľ nezverejnila meno Plavčanovho nástupcu. V kuloároch sa špekuluje o súčasnej poslankyni NR SR za SNS a podpredsedníčke strany Eve Smolíkovej či o riaditeľovi Štátneho pedagogického ústavu Ľudovítovi Hajdukovi.