Úvod Z DOMOVA Minister školstva Gröhling a minister zahraničných vecí Korčok podali demisiu

Minister školstva Gröhling a minister zahraničných vecí Korčok podali demisiu

Foto: archív

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling podal demisiu. Verí, že sa podarí vytvoriť priestor na rekonštrukciu vlády a upokojenie situácie. Dodal, že školstvo preňho bolo aj ostáva prioritou.

Vo štvrtok odovzdá demisiu prezidentke Zuzane Čaputovej. Na rokovaní vlády sa rozlúčil s kolegami, učiteľmi aj zamestnancami škôl. „Myslím si, že teraz je načase, aby sa vytvoril priestor, aby sa zastabilizovala situácia tak ako vo vláde, tak aj v NR SR. Preto mi dovoľte oznámiť, že podávam demisiu na funkciu ministra školstva,“ uviedol s tým, že ide o jeho osobné rozhodnutie a hovorí zatiaľ sám za seba.

Nepovedal, či SaS odíde z koalície. Na všetky otázky chcú odpovedať spoločne so šéfom strany Richardom Sulíkom a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom vo štvrtok. „Budeme odpovedať na absolútne všetky otázky, ktoré by mohli nastať, keďže traja ministri za SaS podávajú demisiu, tak to ovplyvňuje aj ten ďalší chod,“ ozrejmil.

SaS už skôr avizovala, že dáva premiérovi Igorovi Matovičovi do stredy ultimátum na to, aby odišiel z funkcie. Predseda SaS Richard Sulík už podal demisiu v utorok. Urobil tak po tom, ako premiér Matovič v nedeľu oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Určil si na to viacero podmienok, jednou z nich bol aj odchod Sulíka z vlády.

Sulík skonštatoval, že ak do stredy neodíde Matovič z postu premiéra, podajú demisiu aj ďalší ministri nominovaní stranou SaS. Okrem Gröhlinga je nominantom SaS aj šéf diplomacie Ivan Korčok. Ten takisto oznámil svoju demisiu. Premiéra Matoviča o tom informoval písomne, keďže je pracovne v Bruseli.

„Chcem tak prispieť k urýchlenému vyriešeniu koaličnej krízy. Slovensko súrne potrebuje zrekonštruovanú a stabilnú vládu, ktorá sa naplno sústredí na zvládnutie pandémie a riešenie problémov našej krajiny,“ zdôvodnil svoj odchod minister.