Úvod Z DOMOVA Minister školstva pripustil zvýšenie platov učiteľov

Minister školstva pripustil zvýšenie platov učiteľov

Branislav Gröhling. (Foto: archív)

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling pripustil zvýšenie platov slovenských učiteľov a pracovníkov školstva. Informoval o tom portál Hlavné správy. Nárast miezd má byť podľa neho úmerný momentálnym možnostiam štátnemu rozpočtu. Dodal, že do odmeňovania pedagógov by sa v budúcnosti mala premietnuť ich aktivita či regionálne rozdiely.

V prvom slede chce ministerstvo zvyšovať platy celoplošne, v druhom odmeňovať učiteľov, ktorí sú aktívnejší. Ako tretí krok by sa podľa Gröhlinga mohli brať do úvahy regionálne rozdiely, ktoré však zatiaľ nie sú definované. Za objem štandardnej práce by mali byť učitelia zaplatení rovnako,“ povedal Gröhling.

Minister však upozornil, že so zvýšením už na budúci rok učitelia rátať nemôžu. Musí tomu totiž ešte predchádzať diskusia na koaličnej rade, keďže pôjde o tému, ktorá môže ovplyvniť i ďalšie sféry spoločnosti.

Zatiaľ posledné, desaťpercentné zvýšenie platov zaznamenali učitelia a školskí pracovníci v januári tohto roka. Rozhodla o tom bývalá vláda v októbri 2019. Portál platy.sk uvádza, že rozpätie miezd v oblasti školstvo, vzdelávanie, veda, výskum je 777 eur až 1 492 eur. Ide však o celkový mesačný plat vrátane bonusov.