Úvod Z DOMOVA Minister Sólymos odstúpil z funkcie po tom, čo podgurážený “vyvádzal“ v reštaurácii

Minister Sólymos odstúpil z funkcie po tom, čo podgurážený “vyvádzal“ v reštaurácii

László Sólymos. (Foto: archív)

László Sólymos končí vo funkcii ministra životného prostredia. Uviedol to na tlačovom brífingu v súvislosti s incidentom, keď ho 22. januára podvečer zadržala po výtržnostiach polícia. Sólymos sa ospravedlnil a tiež uviedol, že ho mrzí, že jeho štvorročná práca na rezorte končí takýmto incidentom.

Šéf envirorezortu bol podľa medializovaných informácií pod vplyvom alkoholu a v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta slovne a fyzicky napadol spoločne s ďalším mužom personál.

„Zažívam veľmi ťažké obdobie vo svojom rodinnom živote. V tejto zložitej a vypätej emočnej situácii som sa správal zle a pre mňa osobne nezvyčajne. Som jednoducho človek a zlyhal som. Majiteľom reštaurácie sa ospravedlňujem a všetky škody, ktoré som spôsobil, uhradím. Ospravedlňujem sa každému, koho sa moje včerajšie správanie právom dotklo.

Ospravedlňujem sa svojej rodine, kolegom na ministerstve, spolustraníkom aj verejnosti. Som pripravený niesť za svoje včerajšie zlyhanie zodpovednosť. Je mi ľúto, že moja štvorročná tvrdá práca je ukončená jedným chybným krokom. Dnes podávam demisiu,“ povedal vo štvrtok vo svojom tlačovom vyhlásení Sólymos.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že Sólymosovu demisiu príjme. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. „Prezidentka je na návšteve Izraela. Je v kontakte s premiérom. Demisiu ministra prijme. O tom, koho poverí riadením rezortu, bude informovať na budúci týždeň,” napísal Strižinec.

Strana Most-Híd rozhodnutie ministra Sólymosa odstúpiť rešpektuje. Podľa nej sa rozhodol sa niesť dôsledky svojho konania a prijal politickú zodpovednosť. „Je nám ľúto, čo sa stalo. Vieme, že László Sólymos prežíva jedno z najťažších období svojho života. Okrem toho, že sme politici, sme aj ľudia,“ uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme. Premiér Peter Pellegrini uviedol, že oceňuje krok ministra Sólymosa ako gesto politickej kultúry.

László Sólymos oznamuje svoju demisiu na tlačovom brífingu:

TK ministra životného prostredia L. Sólymosa

Uverejnil používateľ Tablet.TV Štvrtok 23. januára 2020

Podpredseda koaličnej Slovenskej národnej strany Anton Hrnko nevidí dôvod, aby Sólymos po tomto incidente odstúpil z funkcie. „Nemyslím si, že mesiac pred koncom volebného obdobia by mal robiť nejaké zásadné opatrenie,“ uviedol Hrnko. „Je to veľmi nepríjemná vec, keď ústavný činiteľ takýmto spôsobom zlyhá.

Keď človek vidí tú opozičnú svorku, ktorá nemá nijaké zábrany vymýšľať si, tvrdiť s kamennou tvárou absolútne nepravdy, niekedy sa dá pochopiť, že človek sa potrebuje vyvetrať. V každom prípade by mal pán minister urobiť nejakú sebaočistnú kúru,“vyjadril sa Hrnko pre agentúru SITA.

Polícia na sociálnej sieti uviedla, že v stredu krátko po 17:00 h zasahovala v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v centre hlavného mesta. Dvaja muži slovne a aj fyzicky napadli personál reštaurácie. Ako agentúru SITA informoval hovorca bratislavskej krajskej polícia Michal Szeiff, po vykázaní jeden z mužov poškodil a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí reštaurácie.

Po príchode hliadka PZ dvoch mužov zadržala a predviedla na policajné oddelenie. Jedného zamestnanca po incidente previezli záchranári na ošetrenie do nemocnice. Škody na poškodených dverách vyčíslili na zhruba tisíc eur. Poverený príslušník začal v tejto súvislosti trestné stíhanie pre výtržníctvo a poškodzovanie cudzej veci. Oboch mužov po vykonaní potrebných úkonov prepustili.