Úvod Spoločnosť Ministerstvo spravodlivosti navrhuje využívať trest domáceho väzenia

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje využívať trest domáceho väzenia

Foto: archív

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce vo väčšej miere využívať trest domáceho väzenia. Podľa rezortného ministra Gábora Gála sú slovenské väznice preplnené a jeden väzeň stojí štát približne 15-tisíc eur ročne. Častejšie využívanie trestu domáceho väzenia (asi 500 eur ročne na osobu) by mohlo vďaka návrhu rezortu spravodlivosti zefektívniť systém.

Minister Gál zriadil pracovnú skupinu Elektronického systému monitorovania osôb (ESMO), aby zvýšil počet využívaných elektronických náramkov. Skupina podľa rezortu postupne nachádza riešenia v prípadoch, keď je podmienka príliš benevolentná a nepodmienečný trest zase príliš prísny.

„Chceme umožniť sudcom uložiť trest domáceho väzenia v prípade, že trest odňatia slobody by s ohľadom na osobu páchateľa a okolnosti spáchania trestného činu bol príliš represívny, navyše aj s ohľadom na výšku trestných sadzieb v trestnom zákone a často aj s nežiaducim dosahom na rodiny páchateľov,“ uviedol Gál.

Ide o prípady trestných činov, kde trestný zákon určuje trestnú sadzbu s dolnou hranicou neprevyšujúcou štyri roky a hornou hranicou neprevyšujúcou desať rokov. Vyplnila by sa medzera, v ktorej sa sudca mnohokrát potrebuje pohybovať v záujme uloženia adekvátnej sankcie.

Foto: archív

Sudcovia by tak mohli siahnuť po elektronických náramkoch, napríklad aj pri prípadoch sprenevery, krádeže či nevyplatení mzdy. Rezort spravodlivosti sa chce spojiť s Generálnou prokuratúrou SR a pomáhať sudcom udeľovať viac alternatívnych trestov.

„Slovensko má na počet obyvateľov v porovnaní s inými krajinami vysoký pomer odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody. V aplikačnej praxi je často problém uložiť primeraný trest – ak sudca považuje odňatie slobody za neadekvátne, musí využiť podmienku,“ tvrdí Gál.

Trest domáceho väzenia by podľa neho preto ako prísnejší od podmienky „vyplnil práve ten medzipriestor a dal sudcovi priestor využiť aj túto možnosť“. Naopak, trestanie v prípadoch, keď súd neukladá trest odňatia slobody, by sa týmto sprísnilo.