Úvod Z DOMOVA Ministerstvo zdravotníctva naznačilo, že očkovanie proti COVID-19 môže byť povinné

Ministerstvo zdravotníctva naznačilo, že očkovanie proti COVID-19 môže byť povinné

Foto: archív

Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti zverejnilo informáciu, že bude iniciovať diskusiu odborníkov, či bude očkovanie proti novému koronavírusu povinné alebo iba odporúčané.

Podľa rezortu zdravotníctva prvoradou je účinnosť aj bezpečnosť vrátane dôkladného vyhodnotenia účinkov vakcíny. Až potom odborníci pripravia odporúčanie na vakcináciu, a to formou štandardného postupu a zadefinujú tak stratégiu pre celé územie Slovenskej republiky.

Ministerstvo tiež uviedlo, že ako členský štát EÚ sa Slovensko zapojilo do spoločnej iniciatívy Európskej komisie na obstarávanie a získavanie vakcín pre našich občanov v súvislosti s novým koronavírusom.

S týmto cieľom bol zriadený výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín. „V rámci predbežných prvých požiadaviek na predobjednávanie vakcín sme požiadali o tri milióny vakcín,“ píše na sociálnej sieti.

To, že sa bude viesť diskusia o možnosti povinného očkovania, je prekvapujúce, keďže dosiaľ minister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdil, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude iba dobrovoľné. O tom, že realita môže byť iná, svedčí aj plánovaný enormný rozsah nákupu vakcín.