Úvod Politika Ministri Smeru prídu na rokovanie vlády napriek požiadavke Danka

Ministri Smeru prídu na rokovanie vlády napriek požiadavke Danka

Foto: archív

Ministri za stranu Smer-SD sa na stredajšom rokovaní vlády zúčastnia aj napriek tomu, že predseda SNS Andrej Danko požiadal partnerov, aby stretnutie kabinetu odložili dovtedy, kým sa nezíde koaličná rada, ktorá by sa mala konať v piatok.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová, Smer súhlasí s termínom koaličnej rady i jej formátom. „Očakávame, že sa v prvom rade vyrieši problém týkajúci sa vypovedania koaličnej zmluvy zo strany SNS. Podobne ako SNS, aj strana Smer-SD je pripravená predložiť svoje požiadavky viažuce sa k budúcoročnému štátnemu rozpočtu pri plnom zachovaní finančnej disciplíny krajiny.

Medzi nimi budú napríklad radikálnejšie zvýšenie minimálnej mzdy či vyššia podpora starostlivosti o odkázaných ľudí,” dodala Končalová s tým, že so svojimi prioritami príde na koaličnú radu aj Most-Híd.

Situáciou v koalícii, ktorá vznikla po vypovedaní koaličnej zmluvy zo strany SNS pred dvoma týždňami, sa bude vo štvrtok zaoberať predsedníctvo strany. Na rokovanie majú prísť aj všetci poslanci za SNS v NR SR. Následne v piatok zasadne koaličná rada.

Premiér Robert Fico očakáva, že predseda SNS Andrej Danko mu navrhne kandidáta na post na ministra školstva za Petra Plavčana, o čo ho Fico minulý týždeň požiadal.

SNS i koaliční partneri sa budú zaoberať vypracovaním dodatku ku koaličnej zmluve. V nej majú byť nanovo stanovené mechanizmy stretávania sa partnerov i vnútrokoaličná komunikácia.

Slovenská národná strana chce prísť na rokovanie koaličnej rady s viacerými programovými požiadavkami, ktoré sa národniarom doteraz nepodarilo presadiť a narážajú na odpor viacerých ministrov za Smer.