Úvod Z DOMOVA Mistrík: Vláda koná nekompetentne. Volal mi Matovič, pomôžem mu s bojom proti...

Mistrík: Vláda koná nekompetentne. Volal mi Matovič, pomôžem mu s bojom proti vírusu

Robert Mistrík. (Foto: archív)

Bývalý kandidát na prezidenta SR a chemik Robert Mistrík kritizuje vládu v súvislosti s opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Na sociálnej sieti a v rozhovore pre Denník N vyčíta štátu, že neanalyzuje a nepredpovedá vývoj epidémie koronavírusu. „Celá naša krajina je nekonečným morom nekompetentnosti, dezorientovanosti a šarlatánstva v situácii, keď vypukla pandémia.

Zrejme ani nevieme, koľko je u nás infikovaných. Keby sme mali dáta, dokážeme modelovať, ako sa bude koronavírus šíriť. O nejakej objektívnej metodike ani chýru, ani slychu, ale zato vidíme množstvo tlačových konferencií, televíznych či iných verejných debát, kvantá nekompetentných vyjadrení,” povedal.

Dodal, že by sme mali vytvoriť matematické modely, ktoré by rýchlosť šírenia nákazy vedeli predpovedať. On sám s kolegom má taký k dispozícii, no aby bol presný, treba naň presné dáta. „Tieto modely umožňujú simulovať rôzne scenáre ďalšieho vývoja vrátanie spätnej väzby z prijatých opatrení,“ napísal Mistrík na sociálnej sieti.

„Na Slovensku, ktoré čelí najväčšej kríze od svojho vzniku, dosiaľ zrejme nikomu nenapadlo čo i len trošku analyticky myslieť, aspoň trošku podriadiť konanie vedeckým metodikám a do rozhodovania zakomponovať relevantné počítačové simulácie,“ uviedol neskôr pre Denník N.

“Nie som ani virológ, ani epidemiológ, len sa celý život zaoberám analýzou biochemických dát a počítačovými simuláciami. Pre mňa a mojich kolegov bolo preto pomerne jednoduché takýto model prevziať z literatúry a spojazdniť ho. Nemáme však relevantné dáta, aby sme mohli vyvodzovať akékoľvek závery.

Veľmi by ma zaujímalo, kto a či vôbec niekto týmito dátami disponuje. Silne pochybujem, že niekto u nás tieto mimoriadne dôležité simulácie robí. Rozflákali sme miliardy na pochybné IT projekty, spálili miliardy na eurofondoch a dnes tu improvizujeme,” tvrdí bývalý prezidentský kandidát.

Mistrík je pripravený pomôcť novej vláde pri rozhodovaní, ako ďalej v boji s koronavírusom. (Foto: archív)

Mistrík doplnil, že je pripravený pomôcť novej vláde pri rozhodovaní, ako ďalej v boji s koronavírusom. “Volal mi Igor Matovič a dohodli sme sa, že mu pomôžem. Ale my dvaja aj s ľuďmi, ktorí by vedeli pomôcť, sme teraz bezradní, kým nebudeme mať vstupné dáta a kvalitné informácie. Netrúfam si povedať, či ich vôbec niekto v tejto krajine má.

Podľa neho Pellegriniho vláda koná čisto na základe pocitov a plány vytvára za behu. Myslí si, že politici by sa mali zdržať nekompetentných vyjadrení na tlačových konferenciách. “Nemali by sa hanbiť a nechať za seba rozprávať odborníkov, ako to napríklad robí Angela Merkelová, ktorá nepredstiera, že je virologička alebo dátová analytička,” hovorí Mistrík.

“Štve ma, ako tento štát totálne zanedbáva snahu pochopiť, čo sa deje a bude diať. Vždy som predpokladal, že štát má zoznam odborníkov, ktorých bude môcť v krízových situáciách osloviť.

Na vlastnom príklade uvediem, že hoci som kedysi pôsobil vo vedeckej rade ministerstva zdravotníctva, okrem Igora Matoviča ma v tejto veci dodnes nikto neoslovil. Takto primitívne je nadizajnovaný náš štát,” uzavrel Mistrík svoje vyjadrenie pre Denník N.