Úvod Politika Mistrík zinkasoval za firmu milióny eur. Danko to označil za zázračný predaj

Mistrík zinkasoval za firmu milióny eur. Danko to označil za zázračný predaj

Koláž: archív

Vedec a nedávny kandidát na prezidenta SR Robert Mistrík predal svoju firmu, ktorá mu podľa jeho slov zarobila na kampaň v prezidentských voľbách. Informuje o tom Nový čas na svojom webe.

Ako píše spomínaný denník, eseročka HighChem podnikala v oblasti chemických analýz a pýšila sa takými zákazníkmi, ako sú Apple, Coca-Cola či Niké, a v posledných rokoch sa jej mimoriadne darilo, dosahovala tržby nad milión eur. Mistrík pre Nový Čas vylúčil, že by ho zruinovala kampaň, v ktorej mal podľa medializovaných informácií minúť pol milióna eur.

„Nemá to nič spoločné s kampaňou. Zabezpečil som takto, aby firma napredovala ešte rýchlejšie a investovala do nových technológií, ako napríklad umelá inteligencia,“ uviedol Mistrík a ako dodal, kúpila ju americká spoločnosť Thermo Fisher Scientific s ročným obratom 24 miliárd dolárov, ktorá zamestnáva 70-tisíc ľudí.

Mistrík nechcel špecifikovať, koľko peňazí za firmu utŕžil. Podľa informácií Nového Času by to však mal byť približne 10-násobok čistého zisku firmy plus aktíva, teda v tomto prípade až sedem miliónov eur.

Mistrík na medializované informácie zareagovali statusom na sociálnej sieti. Podľa neho sa „konšpirátori a všelijakí psychopati vybláznili nad predajom jeho firmy“. „Naša firma sa potrebuje pohnúť dopredu, vyžiada si to ďalšie nemalé investície, napríklad aj do umelej inteligencie, a preto som sa po dlhom vyjednávaní dohodol na predaji s jednotkou na trhu – spoločnosťou Thermo Fisher.

Máme s ňou dlhodobé partnerstvo, siahajúce ďaleko pred prezidentskú kampaň. Je to biotechnologická, biomedicínska a prístrojová firma, zamestnávajúca 70-tisíc ľudí s ročným obratom 24 miliárd. Je to pre Slovensko obrovské vyznamenanie, že takáto renomovaná firma sa rozhodla prevziať naše technológie a investovať na Slovensku,“ priblížil Mistrík.

Podľa Mistríka ich technológie a patenty hovoria sami za seba. „Využívajú ich tisícky laboratórií po celom svete, ako napríklad výskumné ústavy hľadajúce liečbu rakoviny, laboratória monitorujúce toxické látky v potravinách, kriminalistické ústavy analyzujúce drogy, hygienické stanice kontrolujúce kontaminanty v životnom prostredí a celá plejáda najlepších svetových univerzít po celom svete,“ dodal.

Na informáciu o predaji Mistríkovej firmy zareagoval na sociálnej sieti predseda Národnej rady SR Andrej Danko. “Podľa Nového času pán Mistrík, ktorý záhadne odstúpil z prezidentskej kampane a obetoval 500 000 eur, pardon hodil do Dunaja, teraz zázračne zarobil od firmy z USA sedem miliónov eur?” napísal.

Je sedemmiliónová suma za Mistríkovu firmu odmenou za to, že asistoval pri zvolení Zuzany Čaputovej za prezidentku SR? (Foto: archív)

“Desaťnásobok čistého zisku ako kúpna cena je sen každého predávajúceho. Za firmu, ktorá má tržby údajne niečo nad milión eur ročne, dostať sedem miliónov eur? Tak tomu sa vraví predaj!” pokračoval šéf parlamentu.

Najpodstatnejšou otázkou podľa neho však je, čo všetko je predmetom dohody a aká je konečná cena. “Veríme, že ju zverejní čo najskôr. V každom prípade je to však zázračný predaj. Asi ako Trubanov,” dodal Danko, pričom mal na mysli predaj spoločnosti WebSupport.

Za tú podľa týždenníka Trend dnešný predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban spolu so spoločníkom Ivanom Štefunkom a Pavlom Stanom zinkasovali od škandinávskej spoločnosti Axcel sumu „v dvojciferných miliónoch eur“. Po tomto magaúspešnom odpredaji Truban a Štefunko vyhlásili, že sa idú sústrediť na “svoju novú misiu” a vzápätí založili politickú stranu Progresívne Slovensko.