Úvod ZO ZAHRANIČIA Mitsotakis je presvedčivým víťazom gréckych volieb

Mitsotakis je presvedčivým víťazom gréckych volieb

Kyriakos Mitsotakis. (Foto: archív)

Líder gréckych konzervatívcov Kyriakos Mitsotakis vyjadril radosť, že drvivým víťazstvom v parlamentných voľbách – druhých za posledných päť týždňov – získal silný mandát na transformáciu svojej krajiny. Mitsotakisom vedená strana Nová demokracia (ND) dostala vo voľbách hlasy viac ako 40 percent voličov a zabezpečila si tak absolútnu väčšinu v 300-člennom parlamente.

Mitsotakis tak bude zastávať funkciu predsedu vlády druhé funkčné obdobie po sebe. „Ľudia nám dali jasnú väčšinu. Zásadné reformy budú rýchlo pokračovať,“ povedal 55-ročný absolvent Harvardu a bývalý konzultant spoločnosti McKinsey v televíznom prejave.

Hlavný súper víťzného subjektu – ľavicová strana SYRIZA – utrpela zdrvujúcu porážku, keď ju podporilo necelých 18 percent voličov. Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) dosiahlo zisk 11,9 percenta hlasov a Komunistická strana Grécka oslovila 7,7 percenta voličov.

Do parlamentu sa dostala aj nová vlastenecká strana Spartiates, ktorá získala vyše štyri percentá. Trojpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu prekročili i pravicovo-populistická strana Elliniki Lisi, Demokratické vlastenecké hnutie NIKI a radikálna ľavicová strana Plefsi Eleftherias.