Úvod Spoločnosť Mnohí moslimovia, znechutení z hrôzovlády ISIS, konvertujú na kresťanstvo

Mnohí moslimovia, znechutení z hrôzovlády ISIS, konvertujú na kresťanstvo

Takmer päť rokov potom, čo si Islamský štát prerazil cestu do Iraku a Sýrie spoločne so svojou vlastnou extrémnou verziou islamu, sa mnohí moslimovia na Blízkom východe začali znechutene odkláňať od islamu a prikláňať ku kresťanstvu, alebo sa vzdávať náboženstva úplne. V oboch prípadoch im však pre odpadlíctvo ide o život.

Jedným z najčastejších dôvodov na konverziu je túžba zabudnúť na nočné mory, ktoré so sebou priniesla nadvláda teroristov. „Jedného dňa prišli bojovníci ISIS do môjho domu a chceli odviesť moju matku a sestru. Prosil som ich, aby to nerobili a sľúbil som, že urobím všetko, aby som ich ochránil,“ opisuje tridsaťpäťročný Iračan Džamíal, ktorý nedávno tajne konvertoval na kresťanstvo. „Dva roky a osem mesiacov sme museli žiť pod ich nadvládou a robiť, čo hovoria,“ dodáva.

Džamíal pochádza z Mosulu a po smrti svojho otca sa musel postarať o svoju matku a mladších súrodencov. Keď však bitka o mesto nabrala pred dvoma rokmi na sile, rozhodol sa utiecť na sever do hlavného kurdského mesta Irbile. A práve tu sa rozhodol stať sa kresťanom. Do rodného Mosulu sa podľa svojich slov už nikdy nevráti.

„Neexistuje tam nijaké zmierenie ani mierové spolužitie. Mám nočné mory a každú noc sa budím s hrôzou, že sa ISIS vráti, zabije ma a odvedie moju rodinu. Jeho bojovníci boli divosi a zabíjali ľudí za maličkosti, „opisuje Džamíal.

Foto: archív

Pre konverziu na kresťanstvo sa pred troma rokmi rozhodol aj dvadsaťšesťročný Salim z Bagdadu, ktorého vydesili krutosti páchané ISIS. „Bol som veriaci moslim, rovnako ako moja rodina. Videl som ale všetko to krviprelievanie a začal som sympatizovať s kresťanmi. Ich smútok sa dotkol môjho srdca. Najskôr som si o kresťanstve zistil viac a potom som prestúpil, „vysvetľuje Salim.

Prechod na kresťanstvo sa však často nezaobíde bez následkov. Kým príklon k islamu od inej viery je v súčasnosti celkom bežnou a diskutovanou záležitosťou, opačný proces islam tvrdo zakazuje a často ho sprevádza nemilosrdná odplata.

„Odpadlíctvo je podľa tradičného výkladu islamského práva trestným činom. Tým, ktorí konvertujú, zvyčajne hrozí smrť. Ako zo strany štátov vyznávajúcich právo šaría, od radikálnych veriacich alebo členov vlastnej rodiny, „hovorí John Eibner z organizácie Kresťanská medzinárodná solidarita. „Títo ľudia sú väčšinou pokrstení potajomky a cirkev musí byť veľmi diskrétna,“ opisuje Eibner.

Podobnú skúsenosť má aj Salim. „Stále sa bojím. Moji starí priatelia sa so mnou nerozprávajú a moji rodičia so mnou nechcú mať nič spoločné. Kamarátim sa takmer výhradne s kresťanmi, niektorí z nich však mojej konverzii neveria a myslia si, že by som mohol byť vlk v barančom rúchu,“ vraví Salim.

Ve dedine Baghúz vrcholí bitka o údajne poslednú poziciu Islamského štátu v Sýrii. Na snímke sú ženy, ktoré dedinu opustili. (Foto: archív)

Niektorí moslimovia na Blízkom východe sa však podľa stanice Fox News rozhodli konvertovať ešte predtým, ako nastolil ISIS svoju hrôzovládu. Kalifornský pastor Azad barware opustil islam v roku 2000, keď ešte žil v kurdskom meste Zakho blízkosti tureckých hraníc.

„Kvôli konverzii ma prenasledovala vlastná rodina. Utiekol som teda z Iraku a niekoľko rokov žil v Libanone. Tam ma však väznili a mučili. Do USA som prišiel ako náboženský utečenec pred desiatimi rokmi,“ opisuje Barwari. Hoci aj v Spojených štátoch dostáva vyhrážky smrti, odmieta sa skrývať.

V súčasnosti vyznáva kresťanstvo menej ako päť percent sýrskej a irackej populácie, ešte pred desiatimi rokmi to bolo o päť percent viac. Pre niektorých obyvateľov však vpád ISIS neznamenal nutne prechod na inú vieru, ale úplný odklon od náboženstva.

„Keď prišiel ISIS, spôsobil chaos, uniesol jezídske dievčatá a urobil z nich sexuálne otrokyne alebo zabil každého, kto nezodpovedal ich predstavám, donútilo ma to premýšľať,“ opisuje tridsaťpäťročná žena z Iraku. „Chcem byť voľná a chcem byť dobrý človek bez ohľadu na vieru. Teraz nevyznávam nijaké náboženstvo, „uzatvára.